IMG_0080

 

Kimden geldiğini bilmediğim bir gece lambası vardı evde . Bilmiyorum çünkü  ilk evlendiğimiz yıl kayınvalideme biri ‘gelinine hediye verirsin ‘ diye vermişti . Eve geldiği ilk günden beri bir dolabın içinde beklemedeydi . Tek olması , renginin evin atmosferine çok uyumlu olmaması nedeniyle dolabın karanlık köşesinde yalnız başına yıllarca bekledi .

Sonra bir gün bir peçete buldum . Tavşan kardeşlerin okul macerasını içeren , böyle her karede farklı bir resim olan ; anneyle vedalaşma , okul yolu , öğretmen ile okul bahçesinde andımızın okunması falan gibi . Renklerin çok koyu ve  anne ile olan vedalaşma sahnesinin biraz ‘korkunçlu’ olmasını hiç önemsemeden peçeteyi çok severek alıp eve getirdim . O da bir süre benim keyfimin olmasını ve bir işe yaramayı bekledi bir süre .

Ve en sonunda bu iki malzemeyi aynı projede değerlendirmeye karar verdim. ( kendimi şu an endüstri ürünleri tasarımı öğrencisi gibi hissettim )

IMG_0018

IMG_0021

 

Bu iki malzemeye ek , sadece dekupaj tutkalına ve biraz akrilik boyaya ihtiyacım oldu . Peçeteyi kare kare kestim . Sonra 3 ayrı kata ayırdım . Bir fırça ile lambanın kartonumsu yüzeyine dekupaj tutkalını güzelce sürdükten sonra incecik  tek bir kat kalan peçeteyi düzgünce yüzeye yapıştırdım ve 1 günlük kuruma sürecine bıraktım .

Kuruduktan sonra baktım zaten koyu ve karışık olan desenler iyice kaybolmuş . Çok anlaşılmıyor. Al elime boyaları başladım bazı yerleri renklendirmeye .

Mesela annenin mavi elbisesini mavi akrilik ile belirginleştirdim . Kızımızın kırmızı elbisesini . Aralara altın sarıları serpiştirdim .

IMG_0078

IMG_0076

IMG_0045

Buluttu , çiçekti , öğretmenin ayakkabısıydı derken her şeyi renklendirip belirginleştirdim .

  
 

Ablamın lamba için ilk tepkisi harikaydı ; ‘ Kim hediye getirdi onu sana , ne kadar korkunç o tavşan öyle ‘dedi . Sonra ben yaptım dediğimde ‘ yani iyi tabii ama sanki , işteee , ne bileyim ‘ . Evet ablama katılıyorum . Anne tavşan çok korkutucu , ama lamba geceleri Buse’nin korkmasını engelliyor. Ne kadar da  yaman bir çelişki değil mi 😀

IMG_0137

IMG_0142

 

 

(Visited 513 times, 1 visits today)
Yazar

İşte bunlar hep can sıkıntısı

1 Yorum Var

Bir Cevap Yazın