img_1195

Buse ile sinemaya gitsek nasıl olur ki diye hep soruyorduk hep Mehmet’le bir birimize ama cesaret edemiyorduk . Ses ve karanlıktan korkar mı acaba ?  , sıkılmadan ne  uzunlukta  bir film seyreder ? , Filmin en heyecanlı yerinde ‘çişi’ gelirse , hatta geldiğini söylemezse soruları içimizi şişirmişti . ‘ Soğanları kaç cm’lik küpler halinde doğramalıyım hanımlar ‘ sorusuna bile cevap veren kadınlar kulübü bu konuda sessizdi , gogıl dayı bir iki forumda ki  ‘4 yaş uygun , ‘aaa delirdin mi sen?  ‘ ,  ‘ben 14 aylık bebekle gitmek istiyorum ‘ , ‘ çocukta sinemaya gitmeyiversin yaniiii’  ‘ biz gittik kızım çok korktu’ gibi yorumlar ve didişmelerden öteye gidemeyince en güzeli kendi deneyimimizi yaşamak dedik ve bir an gaza gelip ‘ gidelim yeea , durmazsa çıkarız ‘ dedik .

Bir kere gaza gelince , evin gaz ile çalışan en küçük bireyini de kışkırttık ‘Seni sinemaya götürelim mi ?  ‘ diye . Cümle içinde kullanılan bir yere gitme eylemi taşıyan her kelimeyi duyunca ‘ yaşasın gidelim ‘ diyen Buse tabii ki ‘ evet ‘ dedi . Sıra filmi seçmeye gelmişti . Nereden çıktığını anlayamadığımız bir ‘dinozor’ sevgisinin yoğun olduğu hatta zirve yaptığı haftalarda bir baktık  ‘İyi Bir Dinozor’  adında bir animasyon filminin reklamları dönüyor televizyonda . Çocuğun aklına soktuk ‘bu filme gideceğiz ‘ diye . Çocukta bir bayram havası . Mutluluktan uçacak . Mahalle esnafına bile söyledi ‘dinozorlu filme gideceğiz ‘ diye .

Filme karar verince önceden kararlaştırmadığımız bir pazar günü ‘ hadi bugün gidelim ‘dedik . Yalnız gitmeyelim dedik ; çok aşık olduğumuz Tuna abimizi de davet ettik . Buse heyecanla Tuna abisi ile dinozorlu bir filme gitmeyi beklemeye başladı . Hadi bilet kuyruğunda zaman kaybetmeyelim bileti internetten alalım dedik . Tam işlemi tamamlıyoruz , o da ne ! film 3 boyutlu . Gözlüksüz olmaz , Buse ve gözlükle ise hayatta olmaz . Çocukları heveslendirdik , hadi 8 yaşında ki Tuna’ya durumu açıklarsın da 2,5 yaşında ki Buse’ye nasıl anlatırsın . Sinema dedik , gaza getirdik , bir heyecan dalgası yaydık . Gitmiyoruz demek olmaz . ( tabii bu arada ben bir yandan Mehmet’ten azar işitiyorum . )

Sonra bir baktık ‘Alvin ve Sincaplar’ da oynuyor salonlarda . ‘Tamam artık bu filme gideriz’ dedik . Ve sinemaya doğru yola çıktık . Ve kesinlikle İyi ki ilk film denememiz için bu filme gitmişiz .

245675

 

Sanırım buraya kadar okuduklarınız işin hikaye kısmıydı ( işte bana anı olsun diye yazdım diyeyim de havalı olsun ) . Çevremde ki bütün arkadaşlarımın ortak sorusuydu ‘ Buse sinemada ne yaptı ‘ …

‘ Çok eğlendi , hatta fazlasıyla çok ‘

Tam 2,5 yaşında olan Buse’nin aklına sinemaya gitme fikrini koyduğumuzdan beri  babası ona filmi karanlıkta izleyeceğimizi anlattı .

‘ Kocaman bir televizyon olacak ve sesi biraz yüksek olacak , ama çevrende bir sürü başka abi ve abla olacak , bizde olacağız , Tuna abinde gelecek ‘ dedi . Yani gitmeden önce Buse karanlık olayını iyice benimsemişti .

Sinemaya girince yarıyıl tatilini değerlendiren bir çok çocuk görünce etrafta Buse bir neşelendi zaten . Eee en sevdiği abisi Tuna yanında bonus olarak da . Birde patlamış mısır alınca mutluktan resmen ağlayacak gibi oldu .

Salona girdik yerlerimize yerleştik . Buse halen ‘ dinozorları izleyeceğiz Tuna abi’ diye sevinçten kıpır kıpırken ışıklar  söndü . Reklamlar başladı . Reklamların ışığı salonu aydınlatmaya devam ettiği için ilk başta Buse gayet normal karşıladı durumu . Ama reklamlar bitip fragman faslı başlamadan hemen önce ekran karardığı için salonda karanlığa gömüldü . İşte orada Buse bağırmaya başladı ‘ Işıkları kim kapadı , ışıkları açın ‘ diye . ‘hani film karanlıkta izleniyordu ya Buse’cim ‘ bıdı bıdısı yapınca ben sakinledi .

Ve film başladı . Direk müzik ile hızlı ve keyifli bir giriş olunca salonda ki bütün çocuklar çoştu . İlk sahne eğlenceli ‘müzikli’ bir parti sahnesiydi . dans etmeye bayılan Buse  o an pistte dans edenleri görünce ‘ bizde oraya gidip dans edelim mi ? ‘ dedi bana 🙂 . Sonrası zaten çok keyifliydi . Arada müziğin ritmine dayanamayıp kalkıp oynadı . Ama zaten nohut kadar olduğu için kimseyi rahatsız eden bir durum olmadı .

Sanırım en fazla , hatta en abartılı gülen Buse’ydi .

1 saat 32 dakikalık filmi hiç sıkılmadan izledi . Ama bu filmin temposunun hiç düşmemesi ile çok bağlantılı, birde   karnının tok , uykusunu almış olmasıyla. Ve bizde  tesadüf eseri Buse için doğru filmi seçmiştik . Bol müzik , sevimli hayvanlar ve hiç düşmeyen bir tempo.

‘  İyi bir Dinozor ‘  çok güzel bir filmmiş ama kesinlikle Buse için doğru film olmayacakmış , yani 3 boyutlu olmasa da.  Hazır cesaretimizi toplamışken ve Buse’yi sinema için istekli yapmışken gitmekten vazgeçmeyelim diye yorum ya da benzeri hiç bir şey okumamıştım bu film ile ilgili  . İyi ki de okumamışız , yoksa ‘Alvin ve Sincapları izlemeye gidelim bari’ demez  uygun bir film beklerdik muhtemelen .

Şimdi Buse ‘gene sinemaya gidelim mi ? , hem mısır yeriz ‘ diyor . Bizde çok istiyoruz ( arada çocuk filmleri izlemek çok keyifli) ama maalesef vizyona çok az çocuk filmi giriyor . En azından bizim yaşadığımız şehirde. Ama en azından artık korkmadan gidebileceğimizi görmüş olduk. Tabii ki doğru filme.

Ve sinemaya gitmeye cesaret ettiğimiz için artık tiyatroya da gitmeye başladık . Hatta Buse tiyatroyu çok daha fazla sevdi .

 

img_1944

img_1942

Tiyatro daha gerçek , daha hareketli ve daha eğlenceli geldi . Oyuna dahil olmak , sahneden çocuklara seslenen bir kurbağa görmek ( top sakallı bile olsa 🙂 ) şarkılara eşlik etmek hatta ‘hadi dans edelim ‘ diye teşvik edilmek çok keyif verdi Buse’ye .

Tiyatro konusunda Çanakkale olarak sinemaya göre çok daha şanslıyız .Belediye ve özel tiyatrolar sayesinde çok daha sık oyun sahneleniyor. En çok dikkat isteyen   zamanlarını kaçırmamak 🙂

Tabii ki her çocuğun farklı olduğunu , bir birey olarak farklı şeylerden keyif alıp farklı şeylerden korkacağını dikkate almak en önemlisi.  Sanırım bizim en başta yaptığımız da yanlıştı , yani Google dayıya ‘ uygun sinema yaşı’nı sormak . Evet gogıl her şeyi bilebilir ama sanırım bir çocuğun sinema için hazır olup olmadığını sadece anne ve babası bilebilir . Yani en azından ‘ Buse için uygun sinema yaşı ‘ diye arattığımda  ‘bunu mu demek istediniz ‘ bile diyemiyor .

Sanırım bize cesaret Buse’nin sinemaya hazır olduğunu düşündüğümüz için gelmişti. İyi ki de gelmiş ve gitmişiz . Bir şeyi deneyimlemeden bilemeyiz .

 

Çocuğu bahane edip  30 yaşında çok eğlenceli bir çocuk filmi seyredeceğiniz hafta sonlarınız olsun . Sevgiler .

** Buse için bilet kesiliyor ve sinemanın o film ve yaş grubu için belirlediği ücreti ödüyorsunuz . Zaten 1 koltuk işgal ettiği için normal olanı bu bence .

* Ses zarar verecek kadar yüksek değildi ( zaten bir çocuk filmi , izleyicisi belli ) Ve bir çok sinemada koltuk yükselticisi var. Buse gibi nohut kadar olanlar için.

 

(Visited 502 times, 1 visits today)
Yazar

2 Yorum Var

  1. Siz bizden önce toplamışsınız cesaretinizi, süper olmuş canım! Biz de bu haftasonu deneyelim bari, öpüyorum Buse kuşu :))

  2. Ben kaçırmışım bu yazıları 🙂
    Sinema deneyimi için biz de heyecanlıyız çok, kaç yaşında ve hangi film ile bu sezon açılır bilmiyorum ama patlamış mısırı Elif’in bizden önce bitireceği kesin!
    Buse için de harika olmuş, doğru filmi seçmek kadar uyku saatini denk getirmek de önemli. Bir Tuna Abi de bize lazım 🙂

Bir Cevap Yazın