IMG_3287

Ziraat Mühendisliği okumuş bir insan kişisi olarak okuduğum bölümle uzantılı olarak çalışmak isteyebileceğim tek yer bir bağ olurdu.

IMG_3267

Suvla Lokanta ve Bozok bağ arası 15 km. Eceabat’tan Gelibolu’ya doğru yola çıkıyoruz. Önce inanılmaz güzel bir denizin sonra da yemyeşil tarlaların mis gibi çiçek kokularının , çam ormanlarının eşlik ettiği keyifli bir yol bekliyor bizi .

Suvla’dan yaklaşık olarak 3-4 km gittikten sonra Kabatepe sapağına giriyorsunuz. Arabayla kısa bisiklet ile uzun bir yol  🙂 (  Bu arada bisiklet ile gezmek isterseniz  Kilitbahir iskelesinin hemen karşısında ufak bir büfenin sahibi günlük bisiklet kiralıyor.) Bisiklet ile gidilen yol çok daha keyifli , etrafındaki güzelliklerin farkına çok daha fazla varıyorsun. Çiçek kokularını sonuna kadar çekiyorsun içine .

IMG_3274   Kabatepe’ye varmadan 2 km önce adını hatırlayamadığım yeşillikler içinde küçük bir aile işletmesi olan bir gözleme evi var  . Mutlaka uğrayıp kendilerine özgü karışık meyve suyunu deneyin , belki yanında yöresel otlu gözlemeden de yemek istersiniz .

IMG_3383

Şehitliğe bir çok defa gelmemize rağmen bir türlü tanıtım merkezini gezemedik ve  çok utanarak söylüyorum ama bizim bir türlü gitmeyi beceremediğimiz ‘Çanakkale Destanı tanıtım merkezi ‘ tam yolumuzun üzeriydi ve yine gezemedik.  Çünkü 1 günü ayırmak gerekiyor ve biz zaten günün yarısını yemiştik.  Bahçesinde biraz gezindikten sonra yolumuza devam ettik.  Ama Çanakkale’ye özellikle de ‘şehitlik’e gelirseniz , (bir daha gelme şansınız çok az ise ) mutlaka zaman ayırmaya çalışın .

IMG_3287

Tam yorulmaya başladığım sırada , Mehmet’e sürekli kaç dakika  yolumuz kaldığını bıktırana kadar sormaya başladığım sırada ve minnoş Buse uyuduğu sırada bu tabelayı görmek harika oldu….

IMG_3283

Bu tabeladan sonrası toprak yol, çam ağaçlarını geçtikten sonra  kendine hayran bırakışıyla karşınızda Bozokbağ beliriveriyor.

IMG_3290

Son zamanlarda çoğu bisiklet yolculuklarımızda Buse mutlaka şekerleme yapıyor. İlk başlarda kafası bir sağa bir sola düştüğü için endişelendik , şal ya da benzeri bir şeyle kafasını koltuğa bağlayarak sabitlemeyi bile düşündük ama o bisiklet koltuğunda uyuma işinde kısa sürede o kadar ustalaştı ki bizim müdahalemize gerek kalmadan gayet rahat uyuyor…

IMG_3314

Zaten bence sırf babası ‘ atlet ! k ‘ müdahalelerde bulunmasın diye ‘ben rahatım , karışmayın ‘uykusu geliştirdi kendisine …

IMG_3332     IMG_3335  IMG_3338

Bağ o kadar güzel ki … Ve etraf o kadar sakin , sessiz ki … Bir an bağ evini görünce içeri girip ‘ ayy evi özlemişim ,biraz dinlenip otları temizlemeye giderim ‘ diyesim geldi. Bir çoğumuzun içinde ‘taş bir bağ evinde ‘ yaşama hayali olduğuna eminim . Yoksa ’emekli olunca Bozcaada’ya yerleşicem ‘ bu kadar revaçta bir cümle olmazdı.

IMG_3341

Ama tabii ki her zaman hayaller Paris gerçekler Karacaören * . Neyse işte hayaller güzel tabide gerçekler zor…

Böyle bir bağa bu kadar hakkını vererek bakmak (emeği geçen herkes için konuşuyorum ) para , zaman ,emek harcamak hiç kolay değil .Bağ o kadar bakımlı, muntazam ve özenli ki . Verilen emeği tahmin edebiliyorum  ( yabani ot mücadelesi haziranda başladığı için sıra aralarında ki otlara bakıp ön yargılı olmayın )

IMG_3357

Yazıya bu fotoğrafları eklerken bile içim gitti …

IMG_3347

Güllerin tabela ile ilgisi yok .. Tadı harika bir beyaz üzüm çeşidi ( arada bilgide veriyorum ,içimdeki meslek aşkı  ölmemiş daha ) Her sıranın başında ve sonunda olan güller ise muhteşem görüntüsü yanında çok önemli bir fonksiyona sahip bağlar için . Bağların korkulu rüyası ‘külleme hastalığını’ önceden haber verdiği için özellikle  Fransa’da çok yaygın bir uygulama  ( bir sonraki bağcılık dersi için Bozcaada ziyaretimi bekleyin lütfen 🙂 )

IMG_3342

Bozok bağı sadece bizim gibi gezmek için gidip görebiliyorsunuz . Ama ben burada zaman geçirmek istiyorum derseniz, biz gezi rotamız belirlemeden önce internet sitelerine bakınca belli dönemlerde ( daha çok bağ bozumu dönemi ) harika bir program gördük . En son 2013’te güncellenmiş ama eminim her yıl olan bir etkinliktir.  Bağları gezip ,şarapları tadıp , bu güzel bağların hemen dibindeki çamlıkta yemek yediğiniz bir program .

Biz meraklı bir çift olarak çamlığı da gezdik tabi . Sadece bağda işlerini bitirmiş gitmek için hazırlanan çalışanlar vardı.

IMG_3366

Şu an çamlıkta bir yaşam belirtisi olmasa da ( sevimli bir köpek ve yeni doğmuş yavruları dışında ) bağ bozumu döneminde bağlara ve çamlığa tekrar gelip bir kadeh içinde üzümün hikayesini dinlemek isterim . Sevimli bungalov mutfaktan  ve o kocaman mangaldan çıkanları tatmayı isterim , off şu gurmemsi damarım … Bu demek oluyor ki bir süre sonra aynı yerde, başka bir yazıyla karşınızda olacağım…

IMG_3377

Suvla’ya kadar geldiyseniz mutlaka şarapların ‘kalbi’ Bozok Bağada uğrayın …

* karacaören ; Çanakkale’nin merkez köyü …

(Visited 1.735 times, 1 visits today)
Yazar

İşte bunlar hep can sıkıntısı

1 Yorum Var

  1. yine harika bir yazı, nefis fotoğraflar ve “keşke ben de yanınızda olsaydım” duygusu. öpüldünüz…

Bir Cevap Yazın