Yemek kitapları bende tam anlamıyla bir tutku .

Çocukluğumda , annemin saman kağıttan yaprakları olan , hiç fotoğraf olmayan , kapağı pembe ekoseli bir tarif kitabı vardı . O kitaba bayılırdım.

Kesinlikle yemek kitaplarını bu kadar çok sevmemin temelinde bu kitap var . 5 dakikada çocukluğuma inerek tüm sorunu buldum . ( evet bendeki yemek kitapları tutkusu Mehmet için büyük  sorun , özellikle pancar çorbasından sonra )

IMG_0738

Sahip olduğum yemek kitaplarının hepsini çok seviyorum . Hepsinin yeri ayrı . Ama  bazılarını bir tık daha  fazla seviyorum  …

Teri Roditi Aksel’in bir yemek kitabından çok daha fazlası , aile albümü gibi olan yemek kitabını çok sevmem gibi …

IMG_0739

‘Küçüktüm ufacıktım , top oynadım acıktım ‘ … Bir yemek kitabı için , böyle çocukluk anılarının lezzetinin  karıştığı bir kitap için Ziya Gökalp’in bu dizelerinden daha iyi bir isim olamazdı .

IMG_0742

IMG_0741

IMG_0744

Öyle sıkıcı , ‘100 gram un ve 2 yumurta ‘diye başlayıp gayet soğuk bir ciddiyet ile verilen tarifleri olduğu kitaplara hiç benzemiyor .

Tam aşık olunası bir kitap…

IMG_0745

IMG_0747

IMG_0749

‘Temel malzemeler’ ve ‘Yael’in tarifsiz tarifleri’ ile 150’den fazla tarif , mutfak fikri var kitapta… Her evde denenebilecek 150 küsur tarif . Bütün tarifleri teker teker okudum . Sanırım benim mutfağımda ( malzemeden dolayı ) deneyemeyeceğim sadece 2 tarif vardı. 40’tan fazla tarifi denedim .

IMG_0763

IMG_0750

IMG_0759

IMG_0751

IMG_0758

Aralarında ‘bunu bir daha denemem ‘ dediğim ya da bir şekilde beni hayal kırıklığına uğratan tek bir tarif bile olmadı. Daha denenecek , sırada olan bir dünya tarif var.

IMG_0755

IMG_0757

IMG_0756

IMG_0752

Kitaptaki her bir fotoğraf ayrı güzel. Yemek fotoğraflarını söylememe gerek bile yok ama hepsi son derece iştah açıcı ve ‘ beni mutlaka dene ‘ diye  bağırıyor resmen.

Birde o ağız sulandıran yemek fotoğraflarının yanında Teri Roditi Aksel’in aile fotoğrafları var ; çocukluğunun siyah beyaz fotoğrafları , mutlu ve keyifli kalabalık sofralarının, hemen hemen her fotoğrafta çok neşeli olan çocuklarının fotoğrafları ile dolu kitap.

Samimi , sıcacık bir kitap benim için .

IMG_0761

IMG_0766

‘Küçüktüm , ufacıktım , top oynadım acıktım ‘  çok ince düşünülmüş , zarif bir ‘yemek kitabı’ . Alışılmışın aksine .  Kitap içinde denediğim reçel , sos, aromatik yağ gibi kavanoz ile saklayabileceğim tarifler için  düşünülmüş etiketler var . Kendi mutfak notlarımı almak için ayrılmış sayfalar birde…

Yemek kitaplarını seviyorsanız ; mutfakta az malzeme ( bir çok tarif için geçerli kesinlikle ) , ile harikalar yaratmak isterken çokta yorulmak ve zaman kaybetmek istemiyorsanız , ilham almak ve yep yeni tatlar denemek istiyorsanız bu kitabı mutlaka edinmelisiniz.

IMG_0768

IMG_9564

 

(Visited 1.381 times, 1 visits today)
Yazar

İşte bunlar hep can sıkıntısı

7 Yorum Var

 1. Ahh ben de bayılıyorum yemek kitaplarına. Bu kitabı da epey zaman önce görmüş bayılmıştım. Bir yerlere not ettiğimden eminim. Detaylı fotoğraflara bayıldım. Dönünce alayım hemencik. Buradan aldığım bir Fransız yemek tarifi kitabına çok benzettim. Deli gibi yemek kitabı taşıyorum hala:) Çok değişik kitaplar buluyorum bir kırtasiyem var burada, allahtan tarifleri anlayacak kadar ilerletebildim fransızcamı da:) En sevdiğim kısmı bu oldu zaten buradaki maceramın. Resimsiz yemek kitaplarından hiç hoşlanmıyorum ben ama annemin sarı kocaman bir bereketli olsun tarif kitabı vardı onu hala çok severim. Zaten artık ona kitap demeye bin değin binbir şahit lazım da olsa baştacı olarak duruyor mutfakta. Yapılabilecek tarifler içermesi çok önemli. Elimde olmasını istediğim şimdilik en özel kitap benim için Julia Child’ın yemek kitabı. Fransa’ya gittiğimde bulmuştum ama kötü bir baskıydı, ciltli olanını aradım, henüz burada da bulamadım. İçinde hiç resim yok dümdüz ve detaylı bir anlatım var ama her sayfası bana filmi çağrıştırıyor:) Bir de tarifi aklında tutamayanlar için kitaplar bulunmaz nimet. Kek yaparken bile tarife bakarım hala niye bilmiyorum:)
  Bu kitabı yeniden hatırlattın, listeme ek yapayım en iyisi:)
  Mutlu günler, leziz tariflerle dolu dakikalar diliyorum.
  Öpüyorum

  • Biliyormusun bende Fransız yemek kitaplarının havasını taşıdığını düşünüyorum kitabın . Bakıp bakıp içi geirdiklerim vardı D&R raflarında … Julia Child ‘ın kitabını bende çok istiyorum , yine D&R’da görmüştüm ingilizce versiyonunu , hiç fotoğraf olmayınca beni cezbeemiyor ve hep sonraya atıyorum. Bence oralardan toplayabildiğin kadar çok kitap topla 🙂

 2. sen böyle ballandıra ballandıra, güzel fotoğraflar eşliğinde anlatınca hemen mutfağa koşası geliyor insanın. ama benden bir şef çıkmaz malum ;D

 3. Pingback: serrafun

Bir Cevap Yazın