IMG_1285

    Çocukken Ramazan  ayını çok severdim . En çokta kalabalık iftar sofralarını. Sevdiğin insanlar ile aynı masada  ezan sesini beklemeyi, son dakikaya kadar annemin telaşını , sıcak pideyi , babamın alıp getirdiği kocaman hurmaları ve en çokta halka tatlısını severdim .

   30 yaşımı geçtim , halen aynı şeyleri seviyorum . Halen o kocaman hurmalardan arıyorum . Halen kalabalık sofralarda iftar yapmayı çok seviyorum , Ramazanda sevdiklerimi ağırlamayı çok seviyorum .

Ve bu iftar sofralarının da en sevdiğim kısmı ,tatlı bölümü. . Urfa’da geçirdiğimiz Ramazanlarda babamla iftara çok az vakit kalmışken , halka tatlısı kuyruğunda o kadar çok beklemişliğimiz vardı ki , pide kuyruğunda o kadar çok beklememişizdir. Çocukluğumdaki ,  bizim aile için artık klasikleşmiş olan  halka tatlısını yemeyeli çok uzun zaman oldu ,ama  zaten muhtemelen hiç bir yerde ki tat çocukluğumdaki tada benzemeyecek.

IMG_1295

 Ama halka tatlısı yoksa , Çeşme’den  helvalı sigara böreği  var.

Pratik, lezzetli , hafif , çıtır çıtır ve kesinlikle iftar masasının yıldızı olacak kadar gösterişli.

Tarif ‘Küçüktüm , Ufacıktım ,Top Oynadım Acıktım‘ kitabından . Tarif ‘Sandra Talvi Ferman’a ait.

Malzeme Listesi

– baklava yukfası ( 1 paket )

-Tahin helvası

– Tahin & Pekmez karışımı (servis için )

-Toz badem , ya da ceviz

-Kızartmak için yağ

 Baklava yufkalarını iki kat olarak ince  uzun şeritler halinde kesiyoruz. Yufkanın bir ucuna , çatal ile ezmiş olduğumuz tahin helvasından az miktarda koyarak sarıyoruz. Bütün yufkaların sarma işi bittikten sonra az miktar kızgın yağda her tarafı güzelce kızaracak şekilde kızartıyoruz. Kızarmış olan tatlı böreklerimizi toz badem / ya da cevize buluyoruz.

 Tatlımız hazır.

Az malzeme , az zaman ama çok çok iyi bir tat. Bu kitabı bu kadar çok sevmem için o kadar çok tarif var ki 🙂 .

IMG_1304

Öyle şerbete de gerek yok . Servis ederken minik kaselerde tahin -pekmez karışımı verirseniz dileyen üzerine gezdirerek ya da bandırarak çok daha lezzetli bir hale getirebilir tatlıyı.

Ama ‘ Benim için bu tatlı zahmetli , sarmak ile uğraşamam , dondurmaya eşlikçi basit ama lezzetli ve iddalı görünen  bir tatlı arıyorum ‘derseniz yine aynı kitaptan  son derece basit, az malzemeli , ‘meyveli yufka tartı’nı deneyin  derim .

IMG_0807

    Tarif  kitabın yazarı ‘ Teri Roditi Aksel’ lin  ‘meyveli yufka tartı’  tarifi. tarifin aslı normal yufka ile ama ben daha çıtır olması için baklava yufkası kullandım .

IMG_0824

İhtiyacımız olan  malzemeler ;

– 2 adet baklava yukfası

– Dilediğiniz meyve dilimleri ( kayısıyı şiddetle öneririm )

– 50 gr tereyağı

– 1 tatlı kaşığı toz şeker ( tarifte pudra şekeri )

yapmamız gerekenler ;

Erittiğimiz tereyağına şekeri karıştırıyoruz. Seçtiğimiz fırın kabımızın tabanına 1 adet yufka yaprağımız seriyoruz. daha sonra eritip , şeker ile harmanladığımız tereyağını bir fırça yardımı ile sürüyoruz. Üzerine diğer yufka yaprağımızı koyuyoruz. Dilimlediğimiz meyvemizi kenarlar boşluk kalacak şekilde ortaya  yerleştiriyoruz ve yufkalarımızın boşlukta kalan kenarlarını içe doğru kıvıryoruz. 180 derece fırında yalaşık 10 dakika , yufkalar kızarana kadar pişiriyoruz…

IMG_0822

Fırından çıktıktan sonra üzerine toz şeker serpiyoruz. Bir topta dondurma ile meyveli yufka tartımızı mutlu ediyoruz.

IMG_0831

Ağzımızın tadının hiç bozulmadığı, kalabalık sofraların hiç eksik olmadığı hayırlı  Ramazanlar  dilerim …..

(Visited 1.999 times, 1 visits today)
Yazar

İşte bunlar hep can sıkıntısı

1 Yorum Var

Bir Cevap Yazın