IMG_2422

   Çocukken , şimdi olduğumdan daha saf ve cahil iken ,ve ‘ güllaç sadece ramazan ayında mı olur ‘ diye aratıp sorabileceğim bir ‘google’mız da yokken güllacın gerçekten sadece Ramazan ayında yapıldığını  düşünürdüm. Geri kalan 11 ay güllaç yapraklarının satılmadığını , hiç kimsenin güllaç yemediğini sanırdım. Ve adını sadece güllaç yaprağının ambalajında gördüğüm firma için ‘ geri kalan 11 ay için ne satıyorlar , nasıl geçiniyorlar  ‘ diye oldukça dertlenirdim .Ayy ne safmışım . Benim gibi çocukları baz alarak ‘ şimdi çocuklar çok zeki , her şeyi biliyorlar ‘ diyorlar …

   Çocukluğumun ramazanlarında bize misafir gelmesine bayılırdım . Annem sofrayı donatırdı ve harika güllaç yapardı. Halen yediğim en iyi güllacı annem yapar.

    Annemin yaptığı güllaçlarda mis gibi gül kokusu olurdu. Tam kıvamında ,gül aroması ne bayardı ne az gelirdi…

    IMG_2426

Bende bu yıl her davette güllaç yaptım . O kadar çok yaptım ki sanırım 11 ay güllaç aramam.Her davette yaptım , çünkü ; akşam 21:00 ‘da olan iftar için daha hafif bir tatlı düşünemiyorum.

Ama her yaptığım güllacı farklı bir aroma ile tatlandırdım . Gül, lavanta , ıhlamur, mürver çiçekli , damla sakızlı ..

Favorim ıhlamur oldu. En hafifi , en belli belirsizi ıhlamurlu güllaçtı. Her yer taze ıhlamur yaprağı ile doluyken ‘ıhlamurlu güllaç’ ı mutlaka deneyin .

 

IMG_2425

İhtiyacımız olanlar ;

– 8 adet güllaç yaprağı

– 1,5 litre süt

– 1 su bardağı toz şeker ( şeker miktarını damak tadınıza göre arttırabilirsiniz)

– 1 su bardağı iri çekilmiş ceviz içi

– 6 , 7  yaprak çiçekli ıhlamur

Yapmamız gerekenler ;

Geniş bir tencerede şekeri ve sütü karıştırıyoruz.Kısık ateşte  şekerin erimesini sağlıyoruz. Şeker eridikten sonra sütün kaynamasına izin vermeden ocaktan alıyoruz  içine ıhlamur yaprak ve çiçeklerini atıp tencerenin kapağını kapatıp 10-15 dakika demlenmesi için bekletiyoruz.

Ilınmış ve ıhlamur ile demlenmiş sütümüzü süzüyoruz. Tek kişilik , gül şeklinde porsiyonlar hazırlamak için geniş bir tepsiye 1 adet güllaç yaprağını seriyoruz ve üzerinde 1 kepçeden biraz fazla süt gezdiriyoruz. Sütü emip , yumuşayan yaprağa bolca ceviz içi döktükten sonra rulo şeklinde sarıp gül şekli veriyoruz.

Bütün yapraklarımız tamamlanınca kalan sütümüzü güllaçlarımızın  üzerine döküp, tatlımızı dinlendiriyoruz.

Lezzetli , hafif , pratik güllacı hangi aroma ile yaparsanız yapın Ramazan sona ermeden mutlaka deneyin . Sonra ki 11 ay bulamazsınız falan , her yerde güllaç yaprağı satılıyorken yapın siz 🙂

 

 

(Visited 1.268 times, 1 visits today)
Yazar

İşte bunlar hep can sıkıntısı

1 Yorum Var

  1. Bu sanma bende de vardı:) Hatta ben işi abartıp helva sadece cenazede yenilir diye düşünenler kervanının baş elamanıyım:)) Ihlamurlu hiç yememiştim denemek gerek, ellerine sağlık ve tarif için çok teşekkürler.

Bir Cevap Yazın