IMG_0073

   Eğer anneyseniz , okumayı seviyorsanız ve bir şekilde okumak için mucizevi ve çok kıymetli bir  vakit bulabiliyorsanız 3 sevimli kitap tavsiyem var .

  Egolarından arınmış, muhteşem anne olmaya çalışmanın hem çocuğu hem kendini çok fazla yıprattığını anlamış , samimi sıcak ve komik annelerden bazen bol kahkahalı bazen ‘yok ya , bence öyle değil’ dedirten 3 sevimli kitap.

   ‘Muhteşem anneler ‘ konusunda çok fazla şey yazmak istemiyorum . İşte milyonlarcayız ve hepimizin bir doğum ve bebek büyütme hikayesi var . Aslında hepimizin aynı , ama yer , mekan ve zaman farklı haaa birde en önemlisi bakış açımız..

 Ama hepimiz sevimli , tatlı , fedakar anneleriz …

 

  ‘Çakma Anne ‘ ; 4 genç annenin birlikte yazdığı , domingo yayınlarından çıkmış çok eğlenceli , çerez niyetine bir kitap . 11 kısım 48 bölümden oluşan bir rehber kitap 🙂 Çocuklar ile araba yolculuğu , Ekranlara evet , Yavrunuzun zekasının ancak ortalama seviyede olduğunu fark ettiğinizde ( en favori bölümdü benim için ) , bir çocuk kime yetmez , spor yapan anneler ile başa çıkmanın yolları gibi çok eğlenerek okuduğum bir çok bölüm var .

 Kitap o kadar samimi ki hani bazen ‘ ya sadece ben mi böyle düşünüyorum , ne fena bir anneyim ‘ diye düşünüp yalnız kaldığınız iç sesinizde size destek oluyor ve ‘ yooo bizde senin gibi düşünüyoruz , bizler çakma anneleriz ‘ diye bağırıyor.

  Kitabın adı ve ana başlıkları harika seçilmiş. Kırmadan , üzmeden ‘sokakta hep karşılaştığımız mikemmel ötesi annelerin aslında var olmadığını varsa bile onlar ile nasıl başa çıkmamız gerektiğini çok eğlenceli bir dille anlatıyor .

   Eğer mükemmel bir anne değilseniz ve mükemmel anneler ile başa çıkamıyorsanız   bu reber kitabı başucunuza bırakın . İhtiyaç anında açar açar okursunuz .

 

   ‘Ketçap bir Sebzedir ; ve annelerin kendilerine söyledikleri diğer yalanlar’

Ben nedense kitabın kapağına baktığım ve adını okuduğum zaman romantik , duygusal bir roman okuyacağımı düşünmüştüm . Ama çok yanılmışım . Evet biraz Amerikanvari ama ben çok eğlendim . Okurken bir çok yerinde sesli gülüp çevremde insan varsa onları ifrit ettim .

   Robin O’ Bryant aslında bir blog yazarı . Kitabın çıkış noktası da blogu . Blogun çıkış noktası ise anne olması . 3 sevimli kız annesi (İG hesabında kızları var) . Eşi ve 3 çocuğu ile sürekli bir yerden bir yere taşınarak ve tek başına , hiç bir yardımcısı olmadan kızlarını büyütmeye çalışan ‘samimi ve komik ‘ bir anne .

IMG_0428

   Anne olan bir kadının ruh halini çok keyifli bir dille anlatmış, kilo almalarını , hafiften depresyona kaymalarını, diğer anneler ile yaşadıklarını , birazcık yalnız kalabilmek için verdiği uğraşı , hamileliklerini , eşi ile diyaloglarını … her şeyini çok keyif alarak okudum . Anne her yerde anne , her ne kadar Amerikanvari olsa da ‘ aaa bende böyle hissetmiştim , aynı şeyi bende yaşadım ‘ dedim çoğu kez .

  Sanırım birazda bir  kız annesi  olduğum için kitabı okurken çok keyif aldım .Hatta yine bir kız annesi olduğum için kitaptaki en favori bölüm ‘Erkek çocuk anneleri’ ydi benim için . O bölümü okurken o kadar çok güldüm ki , bir ara gözlerimden yaş geldiği için kelimeleri seçemedim .

   Kendinizi yalnız hissetmemek için , aslında bir çok annenin benzer şeyler yaşadığını görmek için aspendos yayınevinden çıkan bu kitabı okumalısınız .

IMG_0029

 

  Ve son kitap bizden ; Türk bir yazardan . Aslı Bastıyalı 5 yaşında bir kız annesi , ama kitapta anneliğini değil hamilelik sürecini anlatıyor. Ama anneliğini anlattığı bir kitap yazsaydı eminim onu da ‘bizim gibi işte ‘ diyerek keyifle okurdum . Okuyanus yayınlarından çıkan ,  ‘Anne ben Nasıl Oldum ‘  Aslı Bastıyalı’nın 2. kitabıymış ama ben kendisini bu kitap ile tanıdım .

 İyi ki de tanıdım . Kitabı çok keyif alarak okudum çünkü . Ara ara kitabın temposu biraz düşüyor ama uzun sürmüyor , yine hemen sizi gülümsetecek ve kitaba bağlayacak bir bölüm geliyor. Hatta sanki kitabın başlarında yazar rolüne henüz alışamamış dizi oyuncusu gibi , sonra o çekingenliğini atıp zirveye çıkıyor . Sayfalar okunup geride kaldıkça çok daha fazla keyif aldım ve son düzlüğe geldiğimde her bölümde kahkahalar ile güldüm .

  Evet herkes bir Pelin değil , herkes bir prensesmiş gibi geçirmiyor hamileliğini. Ben en az sorunla atlatmış olmama rağmen hiç bir zaman ‘aşırının aşırısı güzel bir dönemdeyim heyooo ‘ diye yaşamadım bu dönemi . Kaldı ki yakın çevremde ‘hayatımızın en güzel , en özel 9 ayını ‘ kazasız belasız bir an önce tamamlamak isteyen bunun için gn sayan çok fazla arkadaşım vardı .  Yazarımız Aslı’nın başından da neredeyse bir hamilenin başından geçebilecek bütün talihsizlikler geçmiş. Eminim o yaşarken hiç komik olmamıştır ama ben okurken son derece  komikti 🙂

  Mutlaka vakit ayırın bu samimi kitaba …

   Hamilelik herkes için toz pembe değil, annelikte öyle …

  Bu süreçlerde yaşadıklarını samimi , gerçekçi ve içten anlatan özgüvenli anneleri çok seviyorum , onları okumayı ya da dinlemeyi çok daha fazla seviyorum …

IMG_0079

 

 

Sevgiler …

 

(Visited 761 times, 1 visits today)
Yazar

İşte bunlar hep can sıkıntısı

9 Yorum Var

 1. Bazıları o mükemmel anne olmayı gerçekten istiyor bazıları da seni doğurceeme taş doğureydim iyiydi modunda, elinin tersi ile öyle itiyor ki çocuğunu, tüm anneler çocuğunun iyiliğini ister cümlesi alt üst oluyor. Ben onlarca, yüzlerce böyle kadın gördüm ve bazıları içimdeki şiddet dürtüsünü gerçekten körükledi.
  Çoğu anne ister istemez vicdan muhasebesi yapar çocuğu konusunda, annelik de mükemmellik peşinde koşmadıkça daha keyifli yoksa gerçekten zehir olurdu. Bilmem şu dönemde okumak bana iyi gelir mi, hamilelikteki sorunlar falan… merak da ettim kitapları:)

  • Ben o modda olanlara anne bile diyemiyorum , sanırım çocuk doğurmuş kadın yeterli öyleleri için 🙁 Kesinlikle aslında hepimiz çocuğumuz için mkemmel olmak istiyoruz ama olamıyor , bir pürüz bir sorun çıkıveriyor , o zaman yetemiyormuyum ? iyi bir anne değilmiyim ki? ler başlıyor ve yıpranıp yıpratmaya başlıyor insan . ahh annelik çok güzel ama zor zanaatmış Gonca’cım 🙂
   Bence hamilelik ile ilgili olan kitap bu aralar sana iyi gelebilir 🙂

 2. Çakma Anne çok hoşuma gitii, hemen diğer kitapların yanına ekledim. okuyunca konuşuruz. öpüyorum :))

 3. Canımcım kitap önerilerini çok sevdim.
  Okuma listeme yazdım.
  Ama ben fotolarında gezince zaten baya iyi hissediyorum kendimi.

Bir Cevap Yazın