IMG_0493

  Sardalyenin en çok yağlandığı , en lezzetli olduğu dönemlerin sonuna yaklaşıyoruz artık. Eğer bu minik , lezzet küpü balığı seviyorsanız  ve en güzel mevsimini kaçırmak istemiyorsanız bir an önce sofranıza konuk edin .

    Sardalyenin hatırı sayılır bir hayran kitlesi var . Bu hayranlar daha çok hayran olsun diye de onlarca lezzetli tarif.

  Bu tariflerden biride ‘asma yaprağında sardalye’ …

IMG_0507

 

   Tarif Behzat Şahin ‘in hazırladığı muhteşem bir   ‘balık, meze ve ot ‘ kitabı olan  Cibalikapı Balıkçısı ‘ndan . Evde balık yapmanın ‘B’ si aklıma düştüğünde elime ilk aldığım harika kitap.

Kitaptaki tariflerin çok büyük bir kısmını denedim ve her denediğim tarifte  ‘işte bu’ dedim . Mutfağında balık ve ot pişirmeyi sevenlerin kesinlikle sahip olması gereken bir kitap .

   Bu tarif sayesinde sardalyenin hatırı sayılır hayran kitlesine dahil oldum .

İhtiyacımız olanlar ;

. 1 kilo sardalye balığı ( temizlenmiş , ayıklanmış)

. asma yaprağı ( 30 yaprak kadar)

. 2 diş Sarımsak

. 1 çay bardağı zeytinyağı

. 1 çay kaşığı  Soğan tozu

.  1 çay kaşığı karabiber

.  1 çay kaşığı tuz

– Asma yapraklarını sıcak suda bekleterek tuzunu atmasını ve yumuşamasını sağlıyoruz .

– Zeytinyağına baharatları ve sarımsağı koyarak harmanlıyoruz. Ve temizlenmiş sardalyelerimizi zeytinyağı sosumuza ekleyip güzelce karıştırarak en az 2 saat bekletiyoruz. (Ben marine işlemini uzun tuttum . 6 saatten fazla.)

– Marine olmuş balığı tek kat asma yaprağına koyup , sarma sarar gibi – çok sıkıştırmadan – sarıyoruz .

 

 

– Fırınımızın ızgara teline dizdikten sonra kalan sosumuzu asma yapraklı balıklarımızın üzerine gezdiriyoruz ve fırınımızın ızgara programında pişiriyoruz. (170 derece / 15 dakika yeterli oluyor ) .

IMG_0511

 

Sardalye seviyorsanız  bu tarifi denemelisiniz , kesinlikle sardalyeyi daha çok seveceksiniz. Hatta imkanınız varsa kesinlikle mangalda yapmalısınız. Doymak için o koku bile yeter 🙂

Afiyet olsun ….

(Visited 880 times, 1 visits today)
Yazar

İşte bunlar hep can sıkıntısı

5 Yorum Var

    • Ben bu tarifi yaparım size , hatta bir gece de kızlar ve balık ve blog ve şarap ve ve ve bir sürü şey gecesi mi yapsak ki

  1. Ben çocukken ve yazları anneannemle Çanakkale’de kalırken sık sık yerdik, çok severdik hatta anneanem der ki biz o zaman bir oturuşta 1 kg balık yermişiz:) Sardalyayı çok severim, bu asma yapraklı tarifi çok duydum ama sanırım biraz muhafazakarız balık pişirmede sadece tuzla ve mangala at bizimki. Böyle övülüyorsa neden denemeyelim, paylaşım için teşekkürler hem gurme, hem aşçı, hem fotoğrafçı, hem arştırıcı blog kişisi:)))

Bir Cevap Yazın