Bir bebeğiniz olduğu zaman , eğer onu emzirebiliyorsanız gerçekten çok şanslısınız demektir .

Arabada , yolda , pazarda , cafede , evde … her yerde kurtarıcı çünkü . Saniyesinde bebeğinizi sakinleştirme özelliğine sahip . Özellikle o ilk günler , siz sudan çıkmış balığa döndüğünüz zamanlar , içinden sadece bir damla süt bile geliyor olsa memeleriniz bir anda sizin kahramanınız , canınız , ciğeriniz oluyor ; bir nevi yangın anında camı kıracak çekiç … amaaaa , ama o ilk zamanlar var ya . Emziren her on kadından on birinin başına gelen ( ayy bana olmadı diyen , çık aradan ) meme ucu çatlağı durumu varya …

Ben ilk doğumumda acemi ve cahil olduğum için ilk günler Buse’yi emzirirken , ‘ yareppim ne kadar ulvi , ne kadar başka , ne kadar nasıl tarif etsem bilemedim ‘ duyguları yaşarken meğer bir yandan benim süt kaynaklarının çıkış noktaları hunharca yara olmaktaymış . İlk başta o duygu yoğunluğu ile hiç bir şey anlamadım ama sonra , işte sonrası çok fenaydı . Yaşayan bilir . Ağlayarak emzirdim bir çok defa , yaralar resmen kanıyordu . Ve her geçen gün biraz daha yara oluyordu .

Canım bu denli çok acıyorken internetten sürekli tedavi edici , acıyı ve ağrıyı azaltıcı şeyleri araştırıyordum . Hemen hemen neredeyse okuduğum her şeyi denedim ; haşlanmış lahanayı bile . Piyasada olan , önerilen her kremi aldık ama bana mısın demedi . En sonunda biri ‘mustela ‘nın göğüs ucun kremini al , ben üretenlere çok dua ettim ‘ dedi . Aradık , taradık ve sonunda kremi bulduk . Gerçekten üreticisine tüm gün dua edecek kadar başarılıydı , çok kısa sürede yaraları iyileştirdi ve beni kurtardı .

İkinci doğumum içinde aynı kremi almalıydım mutlaka . Son aya girince internetten araştırmaya başladım ama bulamadım , ürün üretimden kalkmış . Bu benim için tam bir kabustu.

Gelsin yeni yaralar , emzirirken ki ızdıraplar derken yep yeni bir krem bulduk ; Babe .

Babe Nipple Care krem kesinlikle harika bir krem , Gülce’nin doğumundan sonra , ( sanırım 3. Gün ) kremi kullanmaya başladım ve en ufak bir yara , ağrı , sızı olmadan ilk ayı atlattım . Babe satan eczane ve kozmetik mağazalarında bulabilirsiniz. Ama vaktiniz varsa internetten almanız daha karlı olabilir . Fiyat olarak biraz yüksek ama gerçekten o yaraların acısını  çekmek paha biçilemez  🙂 . O ağrıları çektiğim ve neredeyse piyasada ki her kremi kullandığım için bu yazıyı gönül rahatlığı ile yazdım . ( Umarım birileri için iyileştirici, kurtarıcı olur )

Eğer ilk zamanları yara olmadan atlatırsanız sonrası sorunsuz geçiyor  , yani bir nevi nasıl başlarsa öyle devam eder durumu.  Mühim olan ilk zamanlar kendine ve süt kaynaklarının çıkış noktasına iyi bakmak . Kremi ne kadar erken kullanmaya başlarsanız o kadar iyi , yara olmasını ve bu yaraları iyileştirmeyi beklemeyin ve bence hastane çıkışı çantanızın en görünür yerine  koyun .

Ve eğer bu yazıyı gecenin bir yarısı , gugılda ‘ meme ucu yarası nasıl iyileşir’ yazarak bulduysanız ve bir yandan okuyup , bir yandan da hüngür hüngür ağlıyorsanız hiç üzülmeyin , hepsi geçiyor , evet bazen  biraz uzun sürüyor belki ama geçiyor .  Ağrı ne kadar dayanılmaz olursa olsun emzirmekten asla vazgeçmeyin . Bir çoğumuz bu sıkıntıyı yaşıyoruz maalesef . Biraz dinlenmek , ağrıyı unutmaya çalışmak ve en çokta  sıcak su torbası yapıp göğüsleriniz üzerine koyup ve gözlerinizi kapatıp uyumaya çalışmak iyi geliyor .

Ağrısız , sızısız , keyif aldığınız bir emzirme dönemi dilerim …

(Visited 2.568 times, 1 visits today)
Yazar

Bir Cevap Yazın