IMG_7166

Dostlar ile bir arada olmak , keyifli bir akşam yemeği yerken gülüp anlatmak, ‘iyi ki bir araya gelmişiz’ diyebilmek hayatta ki en büyük şanslardan biri.

Hele hele böyle zamansız ,bol  koşturmalı, telaşlı  bir yaşamda bir araya gelebilmek , ağır ağır masa başı sohbeti yapabilmek paha biçilemez.

Ben sevdiğim insanlar ile bir arada olmayı çok seviyorum , ‘aile dostumuz’ kavramını yavaş yavaş yitirmeye başladığımız , işten eve yorgun dönüp , anca yemek yiyip televizyon karşısında hiç konuşmadan geçirilen zamanlara inat , bir arada olmayı seviyorum .

Böyle arkadaş , dost toplanmaları için zaman harcamayı , kafa yormayı , mutfakta saatler harcamayı çok seviyorum . Evimde , masamda ağırlamayı…

Sadece ne yeneceğine karar vermek değil o yemekleri nasıl sunacağımı düşünmekte bana olağanüstü keyif veriyor.

Evet , çünkü  sunum önemli…

IMG_7173

Bir arada olmaktan çok keyif aldığımız dostlarımızlaydık bu hafta sonu. Perşembe gününden , hafta sonu bizde keyifli  bir yemek için bir arada olmaya karar verince hemen en sevdiğim yemek kitaplarımdan birini elime aldım ve uzun bir liste yaptım. Konsept (artık konseptsiz hiç bir şey olmuyor anacım ) belliydi Balık-Rakı-Ege … Çanakkale’de olmanın , cuma günü semt pazarının olmasının avantajlarını sonuna kadar kullandım . Gördüğüm her otu aldım. Sanırım hepimiz şanslıyız ki kıştan yeni yeni çıkmaya başlamamıza rağmen çok lezzetli olar ile doluydu pazarın dört yanı…

Menüm ve otlar  tamamdı da  masa nasıl olmalıydı…

Aklıma Buse’nin ilk doğum günü için pinteresette sunum fikirleri ararken gördüğüm bir servis masası geldi. Craft kağıdı serili bir  masa, üzerinde çeşit çeşit tatlı. Her bir tatlı tabağının adı craft kağıdında yazılı … O fikre bayılmıştım .

Balık sofrası için harika fikir dedim .

IMG_7187

Masa örtüsü yerine craft kağıdı. Üzerinde herkesin adı , menü yazılı olur , şurada bir balık olur, oraya bir kayık çiziktiririm, craft kağıdı metre ile satılır mı ki acaba , bizim masaya göre olanını bulabilir miyim ki derken ‘en’ olarak gayet yeterli ama boy olarak biraz noksan bir craft kağıdı buldum bir kırtasiyede  ve 2 adet aldım, birleştirdim …

IMG_7171

Sonra konuklarımın adını yazmaya başladım . Beyler masanın bir ucunda , hanımlar bir ucunda …

 

IMG_7174

Öyle çok sanatsal çalışmadım , gayet gelişi güzel servis karesi çizdim ve isimleri yazdım . Etraftaki boşluklara ise balık sofrası olduğu için balıklar , kayık, deniz feneri çizdim .tabiki son derece sanatsal

Çeşit çok olunca bir de menü olmalı dedim ve onu da ekledim …

IMG_7227

Muhabbete dalınca benim notlar verilmedi ama tabaklardan her şey belliydi .

 

IMG_7200

IMG_7201

O kadar uğraşıcam ama tabakları koyunca isimler görünmiycek dedim . Yani herkes yerini bilsin dedim . Sonra kağıttan kayık yapma fikri aklıma geldi. İsimleri kayıkların bir köşesine yazar tabakların üzerine koyarım dedim . Dedim ama kağıttan gemi yapmayı hatırlayamıyorum. Yaptıklarım kayıktan çok karpuz kabuğuna benzeyince , elinden hiç bir şey kurtulmayan ve evin en iyi bilen atarlı delikanlısı Mehmet’ten yardım istedim .

Meğer o bu konuda da  ustaymış. Bir ara o kadar  kaptırmış şekilde çalışıyordu ki kesin ortaya Titanik çıkacak dedim .

Ama tabiki de 6 kişilik ekibe 4 kayığın yettiğini düşünerek 4 te bıraktı. ‘eee bize de yap ‘ diyemedim , ben craft kağıdı masa örtüsü ile uğraşırken  ‘ illa antin kuntin iş yapıcan , ser mis gibi  masa örtüsünü işte ne var ‘ diye söylenince bizim içinde yap diyemedim … Ama Buse için minik bir kayık yapıp (kendi isteği ile ) gözlerimin dolmasına neden oldu…

IMG_7180

Yer gösterici kayıklarımızda tamamlanınca masayı biraz hareketlendirmek istedim ( artık daha ne kadar hareketlenecekse) saz ekibi olmadan Ege mezeleri masası olmaz dedim ve hemen ekibi yerleştirdim.

 

IMG_7195

Kendileri son derece sevimliler ve tamamen el yapımılar …. Ve bence masanın yıldızıydılar …

 

IMG_7211

Garibim Buse daha  gecenin başında uyuya kaldı. (ve biz halen çok şaşkınız bütün gece uyuduğu için )

IMG_7191

Baş köşe  rezerveydi ….

IMG_7215

 

Yavaş yavaş masa dolmaya başlamıştı. En sevindiğim , taze deniz börülcesinin çıkmış olmasıydı…

IMG_7234

Yazının başlarında söylediğim gibi en sevdiğim yemek kitaplarımdan (gerçi hepsini çok seviyorum) . Çok fazla fikir aldım , ilham aldım ve birebir tarif uyguladım .

Balık ve meze severler özellikle İstanbul’da yaşayanlar Cibalikapı balıkçısını mutlaka biliyorlardır. Bana bir türlü gitmek kısmet olmadı ama mutlaka bir gün gidicem .

Kitabı bir gün uzun uzun yazıcam ama yemek kitabı ve balık-meze sevenlere şiddetle tavsiye ederim.

 

IMG_7272

Son zamanlarda (ablamla olan sabah kahvaltılarını saymazsak ) en keyif aldığım sofraydı.

Keyifli ve samimi sohbet , muazzam ege otları , Didem’in muhteşem acılı ezmesi(didoş evet sen İzmir’li değilsin kesin Adana’lısın ) , patlıcan salatası,  Bengi’nin yoğurtlusu ve beylerin bizi kahkahalara  boğan anıları….

En kısa zamanda Osmanlı mutfağı yapmalıyız… Sunum masası nasıl olsa ki acaba ?????

(Visited 796 times, 1 visits today)
Yazar

İşte bunlar hep can sıkıntısı

Bir Cevap Yazın