IMG_0433

Ege’de , ‘boğaza sıfır bir şehirde’ yaşıyorsan balığa ya tutku ile bağlısındır ya da tahammülün bile yoktur. İlk gruba dahil olanlardanız ailece.

Sık sık soframızda olur balık . Mahalle esnafından  alırız en taze , en lezzetli balığımızı .( Çanakkale’de yaşayanlar bilir Uysallar balıkçılığı )   Severiz tüm mahalle esnafını sevdiğimiz gibi balıkçımızı da .Hatta ben başka bir balıkçıdan balık aldığım zaman daimi balıkçımıza ihanet eder gibi hissederim kendimi. Nihayetinde yılların balıkçısı, her nazımıza eyvallah diyor ; ‘sen iste ben küçük hanım Buse  için balığın ciğerini söker öyle temizlerim’ 🙂  diyor, ‘kalamar mürekkebini istiyorum ‘ dediğimde özenle ayırıp saklıyor. Her gittiğimde mutlaka yeni bir balık veriyor bana ve o balığın pişirme ya da terbiyesi ile ilgili bana bir püf noktası söylüyor . Bide hemen her balık için aynı şeyi söylüyor ‘ bunun yanına bide şöyle bol yeşillikli bir salata , başka hiç bir şey istemez’ … Verdiği püf noktaları ile bir kitap yazarım , o derece yani.

Genellikle kalan balıkları ayıklayıp onlarla çorba yaparım ama işin ehlinden lezzetlisini, püf noktalısını  öğrenmek daha keyifli.   ‘Beyaz etli balıklardan da olur ama en güzel somon kafası ile olur balık suyuna çorba , birde içine 4-5 tane karides atarsın , sonra bak bu kızçe o çorbayı yedi mi 5×5 ‘ i ezbere söyler sana ‘ dedi .(Halen Buse’den bir atak bekliyoruz.) .

IMG_0450

Bir çok balıkçıdan somon kafasını ücretsiz yada 3-4 lira ‘ya alabilirsiniz. Geri kalan tüm malzeme  evde olan mevsim  sebzesi . ( Tarifimin fotoğrafları Ağustos gibi güzel bir aydan olduğu için kabak yazın en güzel kabaklarından ) .

BALIK SUYU

– Etli bir somon kafası ( ya da her hangi bir beyaz etli balık)

– 4-5 adet karides

– 2 diş sarımsak

– 2 adet kuru soğan

– 2 adet patates

– 2 adet havuç

– istediğiniz mevsim sebzeleri ( Kabak , kereviz, pırasa…)

– Tane karabiber

– 2 yaprak defne ( bir diğer püf noktası )

– 2- 3 dal maydanoz

Tüm malzemeleri güzelce yıkadıktan sonra bir tencerede kısık ateşte yavaş yavaş kaynatıyoruz ( ben döküm tencere tercih ettim ) . Tüm malzemeler iyice yumuşayarak piştikten sonra tencereyi ocaktan alıyoruz . Somon kafamızı bir kevgir yardımı ile ayrı bir tabağa alıyoruz ve balığı ayıklıyoruz – somonun yağlı etlerini sakın atmayın , en lezzetli yerleri onlar. Tenceredeki suyu tel bir süzgeç yardımı ile süzüyoruz .( kalan sebzeleri bir miktar su ile blenderdan geçirip hemen çorba yapmak için kullanıyoruz)  Ayırdığımız suya,  ayıkladığımız balıkları ekliyoruz ve buzdolabımızın derin dondurucu bölmesinde saklayabilmek için , saklama kaplarına paylaştırıyoruz.

IMG_0457

 

Ben saklama işi için sert plastik bardakları kullanıyorum .Daha pratik ve kullanışı kolay olduğu için . Mutlaka tarih yazdığım etikette yapıştırıyorum bardaklara .

IMG_0455

IMG_0460

Ve balık sularının hepsini balık parçalı yapmıyorum . Ama tarhanadan sonra benim için en pratik çorba bu . Buzluktan çıkarıp hemen un ve yumurta ile terbiyesini yapıyorum , çorbam 5 dakikada hazır.

Ama biraz daha uğraşmak istersem ve mevsim kışsa , pazar tezgahları kereviz ile dolup taşmışsa mutlaka kerevizli yapmayı tercih ederim ( kendisi kayınvalidemin tarifidir bu arada 🙂

IMG_0475

 

 

KEREVİZLİ BALIK ÇORBASI

  • 1 küçük boy kereviz
  • 2 havuç
  • 250 ml balık suyu
  • 250 ml su
  • 1- 2 dal maydanoz
    – Hazırladığım balık suyunda soğan , patates gibi sebzeler kullandığımız için tekrar kullanma gereği duymadım.
   Terbiyesi için ;
 – 2 çorba kaşığı kaşık un
 – 1 yumurta
 – 1 çay kaşığı tuz
 – yarım limon
   Havuç ve kerevizi doğradıktan sonra yumuşayıncaya kadar haşlıyoruz. İyice yumuşayan havuç ve kerevizi blenderdan geçirdikten sonra üzerine balık suyumuzu ve suyumuzu ekliyoruz. Ve tekrar ocağa alıyoruz.
   Genişçe bir kaseye  yumurta , un , limon suyu ve  tuzu ekleyip güzelce çırpıyoruz. Kaynamakta olan balık suyumuzdan un yumurta terbiyesine biraz ekleyip karıştırıyoruz ve yavaş yavaş çorbamıza ekliyoruz . Bir yandan da hızlıca karıştırmaya devam ediyoruz . Fokurdamaya başlayana kadar kısık ateşte pişiriyoruz. Servis etmeden hemen önce tencereye elimiz ile kopardığımız 1-2 dal maydanozu ekliyoruz .
                      Sonra bol bol bu çorbadan içiyoruz . 2,5 yaşında 5×5’i söylemesek de biraz daha az hasta oluyoruz. 🙂
IMG_0446
                                                                                                   Sağlıkla kalın 🙂
(Visited 850 times, 1 visits today)
Yazar

İşte bunlar hep can sıkıntısı

1 Yorum Var

  1. Ne güzel fikirler var yine sende. Bayılıyorum sana marifetli anne. Buse çok şanslı bir çocuk! Bu arada benim kartım sana gelmedi sanırım? :S

Bir Cevap Yazın