Dünyanın en güzel şeyidir herhalde bir mucizeye 9 ay boyunca tanıklık etmek , bir bebek dünyaya getirmek .

Her geçen gün biraz daha büyüyen karnınıza bakıp aklınızdan onlarca düşünce geçirirsiniz ; şaşkınlık , mutluluk , heyecan …  her duygu harmanlanmıştır .

Ama maalesef hamilelik bir çok anne adayı için bebek bezi reklamlarında göründüğü kadar toz pembe ve mutluluktan havalara uçuracak kadar minnoş bir olay değil . Bulantılar , dayanılmaz kokular , her yerde delice bir uyuma isteği , oynak hormonlar , ‘ ayyy şimdi iyi , o karnından bi çıksın gör sen ‘ciler , alınan gereksiz , fazla kilolar , poğaça gibi şişen ve kırbeş numaraya ulaşan ayaklar , daha sayayım mı ?

Ama bir çoğumuz için ‘ hamileliğimde başıma gelen gıcıklıklar ‘ listesinde ilk üç için kapışacak bir durum var ; çatlaklar . O kocaman göbeğinizde kedi tırmalamış  gibi duran ince , kırmızıdan mora  dönen , yol yol giden , ucu bucağı olmayan çizgilerdir onlar . Hamileliğin en moral bozan anlarıdır o çizgilerle ,  yani nam- ı diğer çatlaklarla karşılaştığınız ilk anlar .

Bir çok bilimsel araştırmaya göre hamilelik çatlakları tamamen genetik yapı ile ilgiliymiş , yani ananız size hamileyken nasıl çatladıysa sizde aynı şekilde çatılıyormuşsunuz . Ben bu bilgiyi ilk okuduğumda annemin çatlaklarını gözümün önüne getirdim ve büyük bir panikle ‘Aman Allahım , hemen bir şeyler yapmalıyım ‘ dedim . Yani ‘ çatlaklar nasıl olsa genetik ‘ diyerek bu durumu kabullenmedim ve düzenli bir bakım ile bu çatlaklar ile savaşmaya karar verdim . İlk olarak ‘ çatlamayacağım ‘ diye evrene pozitif mesajlar gönderdim , sonra ‘ ya çatlarsam çatlarım , sanki viktorya sıkrıt mankenimiyim ben yeaa , hem onlar benim en tatlı anılarımın hatırası olacak ‘ diyen iç sesime ‘ yav he he ‘ dedim .

Piyasada çatlaklar üzerinde etkili , her bünyeye ve her keseye uygun onlarca krem var . Kime sorsam başka bir krem öneriyor ‘mutlaka bunu al’ diyor . Bu kadar çok seçenek arasında  herkesin memnun kaldığı marka farklı oluyor . Seçim yapmak zorlaşıyor , kafalar karışıyor  . Ayrıca krem ve yağları 9 ay boyunca devamlı ve düzenli kullanmamız gerektiğini düşününce , çatlak savar bakım ‘yok artık yeaa bu paraya da krem mi olur , dokuz ay kullanılır mı bu ? asıl bu parayı verirsem çatlarım , boşver yeaa ‘ lara kadar varıyor iş . O zaman bu durumda yapılabilecek en mantıklı şey evde kendi doğal yağını yapmak oluyor .

İhtiyacınız olanları temin etmek için en yakınınızda ki aktar dükkanına ( ya da kozmetik ürünler satan dükkanlara ) uğramanız yeterli . Birde yağınızı muhafaza etmek için cam bir şişe bulabilirseniz yağınız tam organik olur 😉 .  – Mesela benim yaptığım gibi bitmiş bir  roll – on deodorant şişesini de kullanabilirsiniz , böylelikle yağa hiç dokunmadan karnınıza uygulamanızda çok kolay olmuş olur ( niveanın cam  roll on şişeleri buna çok uygun )

Malzemeler

– badem yağı

– susam yağı

– kakao yağı

– kayısı yağı

– cam bir şişe

Bütün yağlarınızı büyük boy bir cam kavanoz içine eşit miktarlarda ekleyin ve tahta bir çubuk ile karıştırın . Karışımı küçük boy bir şişeye aktarın .

Kullanmadan önce çalkalayın . Banyodan sonra , her gece düzenli olarak yatmadan önce karın bölgenize hafif masaj yaparak ve iyice yedirerek  uygulayın .

Çatlaksız ,sağlıklı ,  mutlu bir hamilelik geçimeniz dileğiyle …

Yazar

2 Yorum Var

  1. Ben çok çatlamamıştım, demek genetikmiş:)
    Yağ kullandım ama markasını falan hatırlamıyorum. Alman, doğal bir üründü.
    Senin önerin iyi fikir, Arifoğlu’nun da böyle yağları var diye hatırlıyorum.

    • admin Reply

      evet evet hazır yağlar da var Semi’cim , ben bu yağları alırken görmüştüm . Ama nedense uğraşmak istedim 🙂 Genetik olduğu kesinlikle doğru 🙂

Yorum Yaz