IMG_6753

Buse’nin bazı kitapları o kadar sevimli ki sanırım ondan daha çok ben seviyorum ve bazen ona değil de kendime okumak için elime alıyorum o kitabı . Gaston ‘da  o kitaplardan . Biraz Türk filmi tadında bir kitap olduğu için belki de bu kadar çok seviyorum . Türk filmi tadında diyorum , çünkü kahramanımız Gaston hastanede karışmış bir köpek yavrusu.   Gaston tüm farklılıklarına rağmen o kadar sevimli ki ben Gaston oyuncağı yapmaktan kendimi alamadım mesela 🙂

IMG_6638

 

Gaston ; benim, hemen hemen neredeyse tüm kitaplarına hayranlık duyduğum Pearson  yayınlarından çıkmış bir kitap . Yazarı Kelly Dipucchio ‘nun bizde çevirisi olmayan ama keşke olsa dediğimiz  bir çok sevimli çocuk kitabı var .  Hikaye o kadar güzel ve naif ki , Gaston ne diğer kardeşlerine ne de annesine hiç benzememektedir. Kardeşlerinin kibar, zarif ve şık olmasının aksine o biraz kaba , biraz fazla iri ve modadan hiç anlamayan bir köpektir . Ama onlar kardeştir , Fi-fi , Fo-Fo ve O-La-La  ( ki Buse bu isimlere bayılmıştı) Gaston’un sadece onlardan biraz farklı olduğunu düşünürler , kardeş olmadıklarını hiç düşünmemiştirler .  Ama bir gün anneleri ile evlerine yakın bir parka giderler ve orada başka bir köpek ailesi ile karşılaşırlar . Ama ortada bir tuhaflık vardır . Gaston bu ailenin diğer çocuklarına benzemektedir ama çocuklardan  biride kendilerine benzemektedir . Tam bu sırada Gaston’un annesi Süslü Kaniş ve Gaston’un biyolojik annesi 😀 Bayan Sarıfularlı  Buldog  çocuklarının hastanede karıştığını anlarlar .Ve eve gitme vakti geldiğinde Bayan Sarıfularlı ve Bayan süslü Kaniş işin içinden çıkamayınca kararı Gaston ve Lili ‘ ye bırakırlar . Gaston ve Lili ise kararlarını biyolojik  aileleri ile gitmekten yana kullanırlar . Doğrusu bu gibi görünmüştür.

Ama aslında gerçek olan ailelerinin yanında geçirdikleri ilk gece ikisi de kendisini çok mutsuz hissederler . Çünkü görünüş olarak çok benzeseler de aslında çok farklıdırlar. Bir birlerine uyum sağlamakta çok zorlanırlar. Ve Gaston Bayan Süslü Kaniş’i  Fi-Fi , Fo-Fo ve O-LaLa yı , Lili ise bayan Sarıfularlı Buldogu ve kardeşlerini çok özlemiştir. Kardeşleri de Gaston’u .

O zaman Bayan Süslü Kaniş ve Bayan Sarıfularlı Buldog çok büyük bir hata yaptıklarını anlayıp hemen parka koşarlar ve GERÇEK çocukları tekrardan ve sonsuza dek yer değiştirirler. Artık herkes çok mutludur . Ama Gaston ve Lili hergün aileleri ile aynı parka gelip bir birlerini görmeye devam ederler ve sonunda Gaston ve Lili  evlenirler. Nasıl? gerçekten tam Türk filmi tadında öyle değil mi ?

Ne olursa olsun kitabın bir çocuğa vereceği kavramlar  çok güzel . Aile , sahip olma duygusu , sevdiklerini olduğu gibi sevme , kardeşler arasında ki farklılıklara rağmen olan sevgi ve evlat edinme ile ilgili çok güzel duygular barındırıyor alttan alttan bu sevimli hikaye .

IMG_6659

IMG_6689

 

Kitabı okumalara bende Buse’de doyamıyoruz . Renkler çizimler o kadar güzel ki . Zaten bence kitabın çizeri Christian Robinson son derece başarılı , kitabın yazarı gibi onunda bizde ki tek kitabı Gaston . Oysa ki bir Leo’da olsaydı fena mı olurdu ? .

Hikaye güzel olunca Gaston’u görmeden seviyorsunuz zaten ama o son derece sevimli çizimler eklenince daha bir Gaston aşkı depreşiyor içinizde . İşte bizim bez Gaston’umuz ortaya bu aşk ile çıktı . Bezden bir Gaston yapmak zor olmasa gerek dedim ve başladım çalışmaya .

 

IMG_3443

 

IMG_3445

 

Önce elimde bulunan krem rengi keten bir kumaşı ikiye katlayarak son derece basit bir Gaston çizdim . ve kenarlardan dikiş payı bırakarak kestim . Birde iki minik kulak kestim . İki parçayı bir birine birleştirmeden önce kulakları diktim .

 

IMG_3453

IMG_3454

 

Sonra ayaklarını siyah ip ile dikiş makinesinde geçerek yaptım . Keçeden kestiğim gözleri diktim . Yine dikiş makinesi ile burun ve ağız yaptım .

 

IMG_3515

IMG_3488

 

Ve bu işler bitince her iki parçayı , yani ön ve arkayı birleştirerek (tersten ) diktim .

 

IMG_3553
daha kolay çevirmek için sürfile makası ile kenarlarını kestim .

Veee ilk Gaston’umuz hazırdı . Bu Gaston’u Buse’de çok sevdi .

IMG_3585

IMG_3570

 

IMG_3597

IMG_3557

Ama biz anne kız bu sevimli Gaston’ umuzu kaybetmeyi başardık . Bir gün 3’müz dışarı çıktık ve geri döndüğümüzde Gaston yoktu . ( neyse bizimle geri dönmek istemeyenin Gaston olması da gayet sevindirici , başka biride olabilirdi 😀 )

Ve biz yeni bir Gaston için Buse ile çalışmaya başladık . Hatta bu Gaston’u daha kolaya kaçarak yaptık . Mesela ayak , ağız  burun gibi detayları kumaş kalemi ile çizerek yaptım .

Kulaklarını da benim yardımım ile Buse kıza boyattım . Gözler yine keçeden oldu .

 

 

IMG_3621

IMG_6697

 

Yeni Gaston 20 dakika gibi bir sürede hazırdı . Artık geriye sadece onu sevmek , bağrımıza basmak kalıyordu . Hatta Buse çok yaratıcı davrandı ve Gasto’nu çok amaçlı kullanabileceğimizi kanıtladı . Ve kulaklarından boynuna geçirerek ‘mama önlüğü ‘ yaptım dedi  😀

IMG_6716

IMG_6740

IMG_6610

Sizin de bir Gaston’unuz olmalı bence . Bir kitabınız ve bezden bir Gasto’nunuz . Elde ya da makinede , hiç fark etmez  Zaten önemli olan sevdiklerimizi olduğu gibi, kaba saba olsa bile modadan hiç anlamasa bile sevmek değil mi . O zaman Gaston ‘un eğri büğrü olmasının hiç bir önemi yok .

 

 

Sevgiler ……

(Visited 1.070 times, 1 visits today)
Yazar

İşte bunlar hep can sıkıntısı

4 Yorum Var

 1. Canımın içi Buse, nasıl tatlısın sen maşallah maşallah 🙂
  Gaston’u hayır okumadım ve yine hayır bir Gaston bebeğimiz yok!
  Bize Gaston bebek yapabilecek tanıdıklarımız var, kıvırcık saçlı bir hatun 🙂 Neyse tamam Gaston verme bana, Gaston yapmayı öğret hatun!
  ahahahaha
  sevdim çok bu yazıyı
  seni
  buseyi
  ve 1 numaralı kayıp gaston’u 😛

 2. Gaston’u ben ve oğlum da çok severek okuyoruz; hiç aklıma gelmemişti böyle harika bir Gaston yapmak:)) Elinize, aklınıza sağlık:)

 3. Hikayenin naifliğine bittim, valla gözlerim doldu okurken. Buse kuşun fotoğraflarına ve yaratıcılığına da kocaman bir ısırık benden. Peki sen kendi kitaplarını ne zaman yazacaksın kuzum? Bu yazım dilini herkes okumalı bence :))

 4. Buse`nin fotoğraflarına bayıldım, ne kadar içten!
  Gaston harika olmuş:) Umarım kaybolan da onu gerçekten seven birinin eline geçmiştir.
  Ben de çocuklarla çok ıvır zıvır diktim. Kai Felix`in yatağı hala dolu, tavuk, bulut yastık, tavşan, kirpi, fare vs. Çok kıymetli çocuklar için böyle şeyler. Ve yazdığın gibi aslında el dikişi bile yeterli.

Bir Cevap Yazın