IMG_8748

Sonunda Marakeş’ten çıkmayı başardım yazılarımda 🙂 ve Kazablanka’ya geldim . Aslında Kazablanka’yı es geçebilirdim . Çünkü Fas’ın ruhu olan ,kendine özgü  şehirlerinden sonra Kazablanka bana o kadar sıradan geldi ki , hatta bir ara tatillerde hiç yapmadığım şeyi yaptım ve bıdı bıdılandım ‘ buraya gelmeseydik de  olurdu , tatil yapmaya gelsem hadi neyyyseee ama yani deniz dediğin , kumsal dediğin  bizde de var ‘ Aslında sonra biraz hata yaptığımı anladım , keşke Kazablanka’nın tadını Mehmet ve benim sevebileceğimiz gibi çıkarsaydık diye . Ama işte tur olunca bazen olmuyor öyle 😀

IMG_8754

 

Aslında çok fazla haksızlık etmeyeyim Kazablanka’ya,  güzel bir şehir , son derece modern hatta bir çok bina oldukça modern . Mesela Paris’te ki güzel sanatlar akademisi mezunu mimarların öğrendiklerini bu şehirde ki yapılarda uyguladığı gerçeği kadar modern . Ama Marakeş’ten sonra modern mimari yapıların olduğu çok düzenli ve çok temiz bir sahil şehri görmek sizi çok fazla etkilemiyor . Haa sırf deniz tatili için gidip ‘hadi bi Marakeş’i , Rabat’ı da görelim ‘derseniz çok güzel bir seçeneği olur ama kısa süre için gezmek istediğinizde biraz sıkıntılı bir şehir .Gezmek istediğiniz zaman çok dağınık mesela ama hemen panik yapmayın çünkü sizi istediğiniz her yere götüren ‘petit taksiler ‘  ve çok büyük bir ulaşım ağı olan tramvay sistemleri var .

 

IMG_8785

 

Taksiler ve taksiciler oldukça şirinler ( yolunuz düşünce gerçekten ne demek istediğimi anlarsınız )  Bazıları biraz fazla şirin olup sizi kazıklamaya çalışabilir sakın kanmayın 🙂 Bizi otelimizden bir kitapçıya götüren gerçekten çok eğlenceli bir taksi şoförümüz vardı mesela , inerken bizden 100 dirhem aldı . Dönüşte 1 adım bile fazla atmadan aynı kitapçının önünden başka bir taksiye bindik ve aynı yol üzerinden bizi otelimize götürdü ve bu taksici bizden 30 dirhem aldı . Yani siz siz olun , taksiye bindiğiniz an ‘taksimetre’ açtırın .

 

IMG_8258

Ya da tramvay kullanabilirsiniz . Tramvay sistemleri Türk mühendisler tarafından  yapılmış  🙂 Hemen girişlerde bilet satan otomatik ATM’ler var oradan biletinizi nakit ya da kredi kartı ile alabiliyorsunuz .

Dediğim gibi hakkını çok fazla yemeyeyim ama gezilecek çok fazla yer yok. Mutlaka görmeniz gereken yer Atlantik kıyısında yer alan denizin doldurulması ile yapılan aynı anda 25.000 kişinin cami içinde 80.000 kişinin cami dışında namaz kılabildiği dünyanın en uzun minaresine sahip olan 2. Hasan camii.

 

IMG_8168

 

 

IMG_8137

IMG_8160

IMG_8161

IMG_8148

IMG_8149

IMG_8150

 

Gördüğüm en ihtişamlı camiiydi . Müslüman olmayanlar ziyaret edemiyor . Hatta Müslüman olmanız yetmiyor , başınız açıksa elinde düdük  ile hemen bir bekçi gelip avludan ! uzaklaşmanızı söylüyor . Tuvalete bile giremiyorsunuz . Hemen arap kadınlar ‘yallah yallah ‘ yapıyor ( sonra Dünya Müslümanlardan neden korkuyor – ayy neyse bu konulara girmeyi sevmiyorum ) Aaa tabi tüm bunlara rağmen özel izin ile ! son model arabaları ve canti takım elbiseleri  ile İngilizler ,Fransızlar gelip arka kapıdan gayet rahat girip camiiyi dolaşabiliyor .

Fas’ta bütün camiilerin minaresi bizdekinin aksine kare . Ve ezan okunma şekilleri kesinlikle çok farklı . Ezanın amacı tek olsa da okunma şeklinin farklılığı beni hatta bizi şaşırtmıştı . Bizim müezzinlerimiz gibi olamazmış kimse onu öğrendik  🙂

 

Efendim , camiiyi gezdiyseniz hepsi bu kadar ,bavulu toplayıp sonraki istikamete devam edebilirsiniz .) yok yok şaka yapıyorum tabii ki ama gerçek payı da var . Neyse işte mesela sahil boyu kordonda gezebilirsiniz. Onların deyimiyle ‘korniş’ . Cesaretiniz varsa hava kararmaya başladığında  salyangoz çorbası satmak için çıkan el arabalarının yanına yanaşıp bir kase salyangozu kürdan çıkartarak yiyebilirsiniz .

IMG_8198

 

IMG_8199

IMG_8207

IMG_8218

IMG_8224

IMG_8230

IMG_8232

IMG_8233

Salyangoz çorbası sizi pek açmadıysa hayatınız boyunca yiyebileceğiniz en KÖTÜ dondurmayı yemek için bir cafeye oturun . Gerçekten çoookkk kötüydü . Benim fikrim değil. 40 kişilik grubun 3. kaşığını yiyenini görmedim . ‘Belki oturduğunuz cafe kötüdür’ demeyin Fas’ın geneline hakim bir durum KÖTÜ dondurma . Sadece İtalyan dondurmacılarını tercih edin bence 🙂

 

IMG_8744

IMG_8751

IMG_8752

IMG_8753

 

Kazablanka ‘da çok sevdiğim sayılı şeylerden biri bir Fransız kitapçıydı ( onu ayrı yazmalıyım ) . Tek pişman olduğum ise graffiti  sokağını görmemem oldu . Ne yapın ne edin o sokağı gidip gezin . eve döndükten sonra internette baktığım duvar resimleri beni benden almış ve defalarca kendime kızmama sebep olmuştur. Lütfen siz aynı hatayı yapmayın . Aaa birde tur ekibi ‘İstanbul ya da Türk lokantasına ‘ gitmek isterse orada yolları ayırın ve mahalli yemek yapan bir yere gidin . Veee birde sakın ayran sipariş etmeyin . Tatlı ayran biz Türklere göre değil kesinlikle .

 

Kazablanka için diyeceklerim bu kadar .Bir sonra ki yazıda görüşünceye kadar iyi kalın . Sevgiler .

 

IMG_8742

Bir gezi bloğu yazmadığımı da unutmayın olur mu 🙂 Çok ayrıntılı bilgi vermek benim harcım değil yani 🙂

IMG_8243

IMG_8774

 

(Visited 983 times, 1 visits today)
Yazar

İşte bunlar hep can sıkıntısı

3 Yorum Var

 1. Gezi blogu değil misin?!!
  Nasıl yani?
  Bize ennn detaylı bilgileri vermek senin görevin (!) değil mi :PPP

  Film kaynaklı olarak ismi romantik geliyordu Kazablanka’nın ama bu yazıdan sonra “ne gitçem yahu” dedim! Tüm kabahat senin 🙂
  Şaka bir yana, salyangoz çorbası mı??? Oyyyyy yedin mi cidden?

  Öperim senii
  Kitapçıyı da yaz

 2. Kazablanka çok güzel olmayabilir ama fotoğraflar beni benden aldı. Yaraya tuz ekmek gibi olmasın ama o graffiti sokağından ne fotoğraflar çekerdin de paylaşırdın bizimle ;)) Neyse kuzum üzülme, senin kadrajından heryer güzel…

 3. Gezi blogu olman gerekmiyor. Detaylı tarih okumak isteyen açsın milyonlarca kaynaktan okusun.
  Kazablanka beni hayal kırıklığına uğrattı. Hayır gidip görmedim, senin paylaşımlarından yola çıkarak bunu söylüyorum. Nedense kafamda fazla mı büyütmüşüm nedir:)
  Tatlı ayranı hayal bile edemedim:))

Bir Cevap Yazın