IMG_6987-2 (Large)

Uzun kış gecelerini keyifli kılmanın en güzel yollarından biri sevdiğin dostların ile tabak , kaşık seslerine bardak tokuşturma ve kahkaha seslerinin karıştığı samimi sofralar hazırlamaktır .Bir kere hazırlarken ayrı keyif alırsın , kimin ne sevdiğini bilerek ne yapacağını düşünmek , alışveriş listesi yapmak , pazardan aldıklarını filene doldurmak , mutfakta en sevdiğin müziği dinlerken tatlı bir telaş ile ufak bir ziyafet sofrası hazırlamak . . .

Ben evimde misafir ağırlamayı çok seviyorum ama özellikle ağırlamayı çok sevdiğim bir ekip var 😬 ; Bengisugiller ve Didemgiller ve müzmin bekarımız Çağrı .

IMG_7005-2 (Large)

IMG_6982-2 (Large)

Yine bu çılgın grup bir kış gecesi bende toplanmaya karar verdik . ‘Kendimi tutamıyorum yine size konsept masa hazırlıyorum ‘ dediğimde kızlar bi heyecanlandılar , bi meraklandılar .

IMG_6974-2 (Large)

O aralar elimde Ece Zaim kitabı , sürekli tarif deniyorum , kızlar sürekli soruyor ‘ menü ne ? ‘ ama hiç sır vermiyorum , ‘ kitaptan bal kabağı çorbası var ‘ diyorum , başka bir şey demiyorum .

Kızlar menüyü bu kadar merak edince oturdum menüyü yazdım . Gecenin yıldızını bal kabağı olarak belirleyince menüme ufak bal kabakları kondurdum . 2 tane dada ile tek tek aynı menü kağıdını hazırlamak çılgınlık olurdu , o kadar çılgın değilim . Bir matbaacı benim için yeterince çoğalttı . Yenilebilir kurutulmuş portakallar ile menümü daha lezzetli yaptım . Eee şimdi menüde bal kabakları uçuşurken masanın ortasına bir bal kabağı koymayayım mı ? Pazarda bütün tezgahları gezip en minik , en turuncu bal kabağını buldum ve aldım geldim .

IMG_6966-2 (Large)IMG_6964-2 (Large)

IMG_6965-2 (Large)

Ama şimdi etrafını kozalak , çam dalı , süs kabağı gibi doğadan topladığım bilimum şeyle süsleyince kabak bir sönük kaldı gibi geldi . Hemen altın sarısı boya ve biraz sim ile kabağı daha havalı hale getirdim .

Bu simli , havalı bal kabağına , sonra kozalaklara , çam dallarına ve portakal kurusu detaylı menüme ve kış gecesine sadece ekoseli bir masa örtüsü yakışır dedim . Elimde zilyon tane kumaş olmasına rağmen masa örtüsü yapabileceğim büyüklükte kumaş yoktu .

IMG_6987-2 (Large)

Çanakkale’ de ki sayılı kumaşçılara koştum , dedim’ bana ekoseli kumaş lazım ‘ dediler ‘ bizde yok , bu yıl mıda deel ekose ‘ büktüm boynumu aldım elime telefonumu . Google’da aradım , taradım ekoseli bir masa örtüsü buldum , hemde tam hayallerimde ki gibi ama mümkün değil yetişmez . Kumaş stoğumu biraz daha karıştırdım ve annemden zorla aldığım küçük bir parça ekoseli kumaşı buldum . Yanlarını kıvırıp diktim ve runner gibi bişi yaptım .

IMG_6969-2 (Large)

İşte bir parça kumaş , minik bir kabak ve kapımın önünde yerlere saçılmış duran kozalaklar ile bir kış gecesi masası hazırladım .

Bundan sonra masayı mutfağımda pişenler şenlendirecek – ti . Ama hiç bir detay ya da yemek bal kabağı kadar olay olmadı . Ve nedense en çok erkekler şaşırdı masanın ortasında ki kabağa . Gecenin sonuna kadar içinden bir şey yeneceğini umdular . Çorba ? Ana yemek ? Tatlı ??? . Haftalar sonra kesildi ve içinden sadece kabak çıktı o da Buse’ye tatlı oldu .

IMG_7023 (Large)IMG_7028 (Large)

Tabii ki masamı sevdiğim dostlarımın kahkahası kadar hiç bir şey havalı ve keyifli kılamazdı . Bunun için hiç bir şeye gerek bile yok ama yinede siz bir kış gecesi masası hazırlarsanız küçük bir bal kabağını kapıp gelin 🙂

Haaa birde davet sofrası için ne yapsam derseniz Ece Zaim’in Açık Mutfak kitabı çok işinize yarar . Kızlarla bizim favorimiz keçi peynirli pancar carpacio oldu , tüm masa ise bal kabağı çorbasını gecenin favorisi ilan etti . Ve mozaik ; hatta mozaiki salam gibi şekillendiren Bengisu oldu – iyi ki varsın 🙂  Hiç bir tatlı senin balkabaklı çizkekinin yerini tutamaz 😉

IMG_7073-2 (Large)

IMG_7080-Large.jpgIMG_7070-2 (Large)

(Visited 586 times, 1 visits today)
Yazar

Comments are closed.