IMG_2560

Anneliğini , duruşunu , yaptığı işleri çok sevdiğim Semi’den güzel bir bahar günü içi dopdolu bir paket almıştım. Paketin içine koyduğu her şey beni çok mutlu eden  ‘tam benlik ‘ şeylerdi. Ama beni en çok mutlu edenler Buse için gönderdiği kitaplardı.

IMG_2467

Oğlu   Kai Felix’in kitapları ( daha önce birisine ait olan kitaplara bayılırım ) ve yepyeni kitaplar vardı .

O kitapların içinde Tübitak yayınlarından çıkmış , ‘Atma Kullan! ‘ adlı bir kitap vardı. Daha çok 4 yaş  ve üzeri çocukların ilgisini çekecek şahane bir kitap , içinde yapılabilecek bir çok eğlenceli aktivite fikri  var . Çocukları sürekli tüketmek yerine üretmeye teşvik eden , hatta tükettiklerinin ambalajlarından yepyeni kullanılabilir eğlenceli bir çok şey ortaya çıkarabileceğini anlatan çok sevimli bir kitap.

   Bu kadar çok ambalaj atığının  doğada nasıl yok olacağını düşünmek gerçekten çok korkutucu. Ufacık bir sakızın  bile kat kat ambalaja sarıldığını düşününce bir gün, yakın gelecekte  bir gün bu atıkların bizleri ele geçireceği gerçeği bir bilim kurgu filmi senaryosu değil.

 Ahh neyse bunu hayal etmek bile çok can  sıkıcı .

IMG_2483

  İşte bu sevimli ve keyifli kitaptan Buse ile yapılabilecek en güzel projelerden birini seçtim ; Kuş evi.

   Buse’nin bu kadar çok ilgisini çekip, bu kadar çok keyifle oyalayacağını  düşünmemiştim . Ama çok büyük bir heves ile bana yardım etti ve benden daha fazla çalışarak kuş evini tamamladı.

  Buse’ye kuşlar için ev yapacağımızı söylediğimde çok şaşırdı. Her gün pencere kenarına yemeleri için ekmek koyduğumuz kuşların bir evi olması ve o evi bizim yapacak olmamız ona çok ilginç gelmişti ve onu fazlasıyla heyecanlandırmıştı.

 IMG_2481

IMG_2484

IMG_2485

IMG_2486

IMG_2487

IMG_2489

IMG_2491

IMG_2496

  Kuş evi için ihtiyacımız olan boş bir süt kutusu , ip ve makas. Bir de meraklı bir minik varsa yakınlarda, tamamdır.

   Torku’nun süt kutusu kuş evi için çok uygun , doğal çatısı vardı 🙂

Makas ile kutunun göbeğine yuvarlak bir delik  açtım. Çok geniş değil , çok dar da değil. Benim elimde desenli, kendinden yapışkanlı folyo vardı. Evimiz daha albenili durması için  dışını kapladıktan sonra Buse kuş evi olduğunu herkes anlasın diye kuş çıkartmaları yapıştırdı her tarafına .

IMG_2507

IMG_2514

IMG_2520

 

IMG_2522

IMG_2523

  Evimizin iki tarafından delikler açıp ipleri geçirdim , böylelikle kuş evimiz tamamlandı . Artık yapmamız gereken içini ekmek ile doldurup , asacak bol dallı bir ağaç bulmak.

IMG_2526

IMG_2529

IMG_2530

IMG_2535

IMG_2544

IMG_2568

 Dalları balkonumuza sarkan ve bize 1 ay boyunca dünyanın en tatlı kayısılarını sunan kayısı ağacımıza kuş evimizi astık. Rahatça görebilsin diye Buse’nin göz hizasına denk getirdim .

Bütün bir gün balkona çıkıp durdu ve hiç bıkmadan ‘ anne kuş geldi mi evine ‘ sorusunu sordu.Öyle hemen kuşun gelmeyeceğini anlaması zaman aldı.

Halen evimize çıkacak bir kuş beklemekteyiz.

IMG_2558

Biz halen bir gün sevimli bir kuşun geleceği umudunu hiç kaybetmeden beklemeye devam ediyoruz….

(Visited 638 times, 1 visits today)
Yazar

İşte bunlar hep can sıkıntısı

5 Yorum Var

 1. Kuşlara vermeden önce tadına baktığı ekmekler…boynuna kolye yaptığı kuş evi..dünyaları ne güzel..

 2. Çok tatlı maşallah ona. Öpüyorum pambik yanaklardan. Keyifle sana yardım ettiği açıkça görülüyor. O elindeki ekmek boynundaki kuş evli fotoğraflara bayıldım. Bir yandan ekmeği de yiyor herhalde. Çocuklar ne alemler hakikaten nasıl masum duru ve hesapsızlar, hayranım bu sevimli hallerine. Bir an önce miniş kuşlar evinize gelsin mamalarını yesinler umarım. O bahsettiğin kitap da orjinalmiş fikirleri ben de beğendim çocuklar için birlikte bir şeyler yapabilmek için harika olur.
  Sevgilerimle

 3. Ne güzel yapmışsınız! Tatil falan derken takip edemez oldum blogları, hesapları. Gözümden kaçmış.
  Bu kitabı seviyorum ben de. Benimkilere kitap alırken beğendiğim kitap olunca biraz fazla alıyorum, çocuklu evlere giderken yanımda götürüyorum. Tübitak yayınlarından çıkmış güzel bir çocuk yemek kitabı var. “Önce Dene Sonra Ye”
  Dur ben sana bunun fotoğrafını göndereyim Ig`den:)
  Bu arada güzel sözlerin için elbette teşekkürler:)
  Sevgiler:)

Bir Cevap Yazın