IMG_2863

Lavantayı çok seviyorum .  Kokusunu, rengini, ince uzun zarifliğini…

Lavantayı o kadar çok şeye adapte edebiliyoruz ki ; kozmetik , mutfak , dekarasyon…

Kullanım alanı  çok fazla . İyi ki de fazla …

   Ben lavantayı değerlendirebildiğim heryerde kullanıyorum . Son iki yıldır Buse’nin masaj yağını kendim yapıyorum .  Doğumumdan hemen önce bir blogda tesadüfen okumuştum ‘bebeklerin ayak tabanlarını ve topuklarını saf  zeytinyağı ile ovarsanız gelişimi çok daha hızlı ve sağlıklı olur ‘ yazısını. Bende bile kullandığım zaman yapışkan ve rahatsız edici bir his bırakan hazır bebek yağlarını kullanmak yerine doğal zeytinyağı kullanmak çok daha iyi bir fikirdi. Hiç pişik kremide kullanmadık . Zeyinyağı her banyodan sonra , en ufacık bir kızarıklık bakımında Buse’nin cildine çok iyi gelince başka hiç bir şeye gerek duymadım sadece arada Burt’s Bee’nin Baby Bee kremini kokusuna vurulduğum  ve %99 oranında doğal olduğunu kanıtladıkları için  kullanıyorum .

    Zeytinyağı kullanmaya karar verince nasıl kullanabilirim diye kısa bir araştırma yaptım . En önemlisi yağın saf , doğal olmasıydı. Yani yeni ve havalı adı ile ‘ organik ‘. Uçsuz ,bucaksız zeytin bahçelerinin olduğu bir şehirde yaşamanın avantajlarını sonuna kadar kullanıyoruz ve her yıl aynı üreticiden ‘ev yapımı ‘ sızma zeytinyağı alıyoruz. Doğal zeytinağını bulduktan sonra bir diğer önemli olansa yağın asidikliğini düşürmekmiş . Bu konuyuda halledince sadece Buse için yağı kullanmak kaldı.

    İlk başlarda zeytinyağının kokusu rahatsız etti , ama özellikle topuklarına yapılan masajla Buse inanılmaz mutlu olunca ve en ufak bir kızarıklığı şak diye kesince kokuya kısa sürede alıştım.

   1 yıl boyunca Buse buram buram zeytinyağı koktu. Taa ki benim aklıma lavantalı zeytinyağı yapmak gelene kadar. İhtiyaç listesi az yapımı kolay olan bu yağı lavantaların coştuğu bu aylarda yapıp bütün kış kullanıyorum.

IMG_1213

İhtiyacımız olanlar ;

– Minik cam bir kavanoz ya da şişe

– Saf zeytinyağı ( 500 ml bütün kış sizi fazlası ile  idare edecektir)

– Bolca taze  lavanta

İlk önce zeytinyağımızı ağzı geniş cam bir kavanoza alıp ,kısık ateşte kaynayan su dolu bir tencerenin içine oturtuyoruz. Bu işlem zeytinyağımızın asit oranını azaltacaktır.

Soğuyan zeytinyağımızı 500 ml’lik bir şişeye aktarıyoruz. İçine yıkayıp , kuruladığımız taze lavantaları dolduruyoruz. Lavantaları yol kenarında ya da şehrin tam göbeğinde görürseniz bırakın dalında kalsın , egzos dumanından ne kadar uzakta ise o kadar iyi. ( ben Bozcaada’da şehirden , arabalardan uzak bir bağ evinin bahçesiden toplayabilecek kadar şanslıydım )

IMG_1227

IMG_2797

Lavantaları doldurduğumuz şişenin ağzını sıkıca kapatıp ,güneş gören bir yere koyup 20 gün boyunca unutuyoruz.

20 günün sonunda bir tülbent ile yağı süzüyoruz. Bu sırada bütün ev mis gibi lavanta kokusuyla doluyor.

Ve daha sonra kullanımı kolay olan ağzı püskürtmeli bir şişeye yağımızı dolduruyoruz. Bu kadar basit evde lavantalı bebek yağı yapmak.

IMG_2852

Benim kullandığım bu CAM şişe bir parfüm şişesiydi ( niveanın deo-sticklerinden ) ( mümkünse mutlaka cam kullanın , plastik kaplarda bekleyen zeytinyağı kansorojen bir yağa dönüşmekte)

Buse için sıcak bir banyodan sonra lavantalı zeytinyağı ile yapılan masaj demek o gece deliksiz bir uyku demek . (Hatta zorla uyuyan Buse için hemen uykuya dalmak demekti bir çok defa . )

Lavantalar bu güzel mevsimden  geçip gitmeden bu yağdan yapmalısınız bence …

 

(Visited 6.144 times, 1 visits today)
Yazar

İşte bunlar hep can sıkıntısı

14 Yorum Var

 1. bu fikri hamile biri olarak cok begendim ve zaten zeytin bahcelerimiz oldugundan ben de zeytinyağı kullanmayı düşünüyordum. ancak taze lavantayı nereden bulabileceğim ile ilgili bir fikrim yok . ben de izmirdeyim. acaba kuru lavanta tanecikleri ile yapılsa olur mu ? ve de guneste bekletmek yerine oksidasyon olmaması acısından gölgede bekletsek de aynı sonucu alır mıyız acaba?

  • Merhaba Serpil ; umarım güzel kuzunu sağlıkla alırsın kucağına 🙂 Bence lavantalı olmasa bile mutlaka zeytinyağı kullan , sadece benmari şeklinde kaynatarak asit oranını düşürürsün . Zaten zeytin bahçeniz varsa son derece doğaldır zeytinyağınız. Ben kendim içinde çok kullanıyorum . Ama yazdığım gibiBuse için başka ürün neredeyse kullanmadık gibi. Zeytin yağı o kadar yardımcı oldu ki hiç ihtiyacımız olmadı başka bir ürüne 🙂
   Aslında son yıllarda taze lavanta çok fazla yerde dikilmeye başlandı ama şehir içindekiler egzos dumanı yüzünden biraz doğallığını kaybediyor. Kuru lavanta ile hiç denemedim , nasıl olabileceği konusunda hiç bir fikrim yok 🙁
   Güneşe direk koymuyoruz , güneş gören bir yere koyuyoruz. 20 günden sonra güneş görmesin ve cam şişede muhafaza etmelisin ilk yaparken ve kullanırken .
   Umarım yardımcı olabilmişimdir 🙂

  • merhaba Nil, ben hiç kuru lavanta ile denemedim ama olabilir bence . ama bu aralar her yer mis gibi taze lavantayla dolu

 2. Doğal zeytinyağini nerden temin ediyorsunuz..zeytinyağli sabunda uretiyorlarmi acaba

  • merhaba , Çanakkale ‘de yaşıyoruz , burada doğal zeytinyağı bulmak kolay oluyor . Biz bir aile dostumuzdan alıyoruz .

 3. Kuru lavantayla olmazmi bu cunku yok bizim memlekette lavanta ve dogumuma az kaldi yapmak istiyorum bi cvp verirmisiniz

  • Merhaba , ben hiç kuru lavanta ile denemedim , illa ki oluyordur ama aynı randımanı vermez bence . Şimdilerde lavantalar çıkmaya başlıyor , fidan satan çiçekçilerde bulabilirsiniz aslında ,

Bir Cevap Yazın