IMG_4102

1 – TUHAF KÜTÜPHANE

IMG_4120

 

Okuduğum ilk Haruki Murakami kitabı , ama görünen o ki son olmayacak . İçinde illüstrasyon olan yetişkin kitaplarına bayılıyorum , bu kitapta bu konuda çok doyurucu . Hatta sırf baskı kalitesi ve illüstrasyonları için bile alınır . Uzun süre saklanıp açıp açıp bakılır .

Haruki Murakami’ nin dilini sevdim , güçlü bir anlatımı var , 60 sayfalık ( yarısı illüstrasyon) bir öyküyü içine ancak bu kadar çekebilir . Sonu biraz hüzünlü olsada bu kısacık öyküyü çok sevdim .

Haruki Murakami ,  illüstrasyon; Kat Menschik

doğan kitap , 62 sayfa , öykü

2- USTA ile AYI

IMG_4119

Yaşlı bir adam olan Usta ormanın içinde bir mağarada son derece münzevi bir hayat yaşamaktadır . Ayı ise son derece yardımsever ama bir o kadar da sakardır . Sakarlığı yüzünden hiç arkadaşı yoktur .

Ayı bir gün Usta’nın verdiği bir ilanı görür ; Usta özel ders vermektedir ve bunun için bir öğrenci aramaktadır . Kontenjan 1 kişi ile sınırlıdır . Ayı hiç vakit kaybetmeden ilana başvurur . Ve usta tarafından kabul edilir . Böylece aralarında sıradışı bir dostluk başlar .

Kitabın bir yerde yazılmış olan tanıtımında kıkır kıkır güleceksiniz yazmıştı ama bana o kadar naif geldi ki hikaye . Ayı’nın gerçekten son derece becereksiz ve sakar olması buna karşılık Usta’nın son derece sabırlı olması . Ayı’ yı kırmamak , üzmemek için o kadar sabırlı davranıyor ki , Usta’ya hayran kaldım . Tabii kitabada .

Çizimler  Roald Dahl kitaplarından aşina olduğum ve çok sevdiğim Quentin Blake imzalı .

Yazar : John Yeoman , resimleyen : Quentin Blake

Hayykitap , 135 sayfa , 10 yaş üzeri .
3 – UÇABİLEN ÇOCUK

IMG_4122

‘ senin suçun değil . Haydi , bu kadar üzgün olma ‘ dedi annesi Thomas’a . ” yetişkin olmak bazen çok zor hepsi bu . Bazen dünyada ki büyüyü görmekte zorlanıyoruz ve bu bizim sorunumuz senin değil ‘

Bu güzel cümle bile ‘Uçabilen Çocuk ‘un ne kadar naif bir kitap olduğunu gösteriyor . Ama maalesef Sally Gardner’ ın yazdığı bu kitabın artık baskısı yok 🙁 ben bir sahafta bulup almıştım .  Benden önce Hüseyin adında bir delikanlı okumuş 🙂 ve kitabın bazı sayfalarına kendinden izler bırakmış . Çizimleri çok sevimli olan kitaplara Hüseyin’in kalemide başka bir renk katmış .

Kitap yeniden basılırsa yada bir  sahafta rastlarsanız bence kitabı kaçırmayın .

Sally Gardner , çocuk kitabı , 9 yaş üzeri

96 sayfa – doğan egmont yayınları

4- KAYIP ŞEYLER ÜLKESİNDE

IMG_4115

Can anahtarlarını sürekli kaybetmektedir . Ama kaybetmemesi gerekmektedir 🙂 en son anahtarlarını kaybettiğinde ‘okul sonrası , yemek öncesi uykusu’ ndayken kendisini bir anda ‘kayıp şeyler ülkesi’nde bulur . Onu buraya ablasının kayıp silgisi getirmiştir . Bütün kayıp eşyalar bu ülkededir . Orada anahtarların nerede olduğunu öğrenir ve uyandığında anahtarlar gerçekten oradadır . Yani demek ki böyle bir ülke gerçekten vardır Can için . O zaman Can çok hoşlandığı ve sinemaya davet etmek istediği Tuğçe’nin kaybolan kedisini ve dedesinin kaybolan hafızasını bu ülkede arayabilir . . .

8-9 yaş çocuklar için aslında keyifli bir kitap ama benim hayal ürünü ülkeler ile ilgili kitaplar hakkında ne düşündüğümü artık biliyorsunuzdur 🙂 çok sevmesemde kurgusu ve anlatım dili çok hoşuma gitti .

Resimleyen Feridun Oral . Genellikle çizimlerini çok severim ama bu kitabın çizimlerini sevemedim .

Yazan : Ege Erim , resimleyen : Feridun Oral

YKY ( doğan kardeş ) yayınları , 78 sayfa , 8 yaş üzeri

5- O GERİ DÖNDÜ

IMG_4125

Benim için tam bir hayal kırıklığı oldu bu kitap . Konuya bakınca çok fazla güleceğimi çok fazla eğleneceğimi düşünmüştüm . Ama aralarda sadece gülümsedim . Alman mizahını anlamam zor sanırım . Dili ve kurgusu çok başarılı olsa bile ben sanırım çok fazla beklenti içine girdiğim için kitaptan keyif alamadım . Hatta zorla bitirdim . Kitapta en sevdiğim şey kapak tasarımıydı .

Okumasaydımda olurdu diye düşünüyorum . Ama okumasaydım aklım kalırdı:)

Timur Vermes

Pegasus yayınları , 406 sayfa

6- Bay Mucittaş ve Ailesi


Gönül isterki Eva Furnari kitaplarının tamamı çevrilsin ve ben hepsini okuyayım ama kısmet 🙂 çok sevdiğim ‘Şair Kısakulak’ın yazarının dilimize çevrilen 2. Kitabına bayıldım . Yazarın kendisine ait olan çizimler yine beni benden aldı . Sürekli bir şeyler icat eden  Lolo Mucittaş ‘ı ve ailesini çok sevdim  .

Bir çoğumuzun evlerimizi nefes alınmayacak kadar çok doldurup taşıran eşyadan bıktığı , sadeleşmek için çaba harcadığı bir dönemde bu kitap ilaç gibi ; önce çocuklara sonra biz yetişkinlere . Ve gerçekten mutlu olmak için bu kadar çok şeye ihtiyacımız var mı ?

Yazan ve resimleyen ; Eva Furnari

Tudem yayınları , 33 sayfa , 9 yaş ve üzeri

7- BIRAK ÜZÜLSÜNLER – Türkiye’de Büyümek

IMG_4129

Çizgi roman severmisiniz ? Peki grafik roman ?

80’lerde büyüdünüz yada  büyüyenlerin anlattıkları ile o yılların ruhunu merak ediyorsunuz .

İşte o zaman sizin içinde Özge Samancı ‘nın kitabı alıp , okuyup , sarıp sarmalanacak bir kitap . Satış fiyatı biraz fazlaca ama kesinlikle her kuruşunu hakeden bir kitap .

Okurken çok eğleniyorsunuz , bazen kızıyorsunuz , bazen nefesinizi tutuyorsunuz ama hep ‘ ne yıllardı , ne güzeldi çocukluğumuz ‘   diyorsunuz ve o keyifli sayfalar hiç bitmesin istiyorsunuz .

Ben kitabın bitmesine çok üzülmüştüm .

Yazan ve çizen : Özge Samancı
İletişim yayınları , 190 sayfa

8- BEN , YALNIZ İVAN

IMG_4114

Kendisi benim için son derece anlamlı bir kitaptır . Çünkü hastanede minik kızımın gelmesini beklerken okumaya başladığım bir kitaptır 😉

9855 gününü cam bir kafes içinde yalnız başına geçiren bir gorildir Ivan . Bir alışveriş merkezinde yılın 365 günü , saat ikide , dörtte ve yedide gösterisi olan bir gorildir . Bu gösterilerde Stella adında bir filde vardır .  Stella ve Ivan gerçek iki dosttur . Stella son nefesinde Ivan’dan aralarına yeni katılan yavru fil Ruby ‘ i özgürlüğüne kavuşturmasını ister  ve Ivan Stella’ya verdiği sözü tutmak için elinden geleni yapar .

Hayvanat bahçeleri ve hayvanların kullandığı sirklerden hiç hoşlanmadığım için belki bu kitabı çok , çok fazla sevdim . Kapağı biraz daha farklı olabilirdi . Ama yazarın dili, konu çok akıcıydı . Aralarda olan çizimler benim seveceğim gibi olmasada fena değildi .

Yazan : Katherine Applegate

Altın kitaplar ,  ( 2013 Newbery ödülü )

197 sayfa , 10 yaş ve üzeri

9-  ELDİVENLERİMİ KİM ÇALIYOR  ?

IMG_4106

Kısacık , çok sevimli bir öykü kitabı . Tam okumaya yeni başlayanlara okumayı sevdirecek bir kitap .

Moli’nin sürekli bir tekinin kaybolduğu eldivenlerini bulma öyküsü Vaghar Aghaei çizimleri ile daha bir keyifli olmuş . Melek Özlem  Sezer’ in yazdığı bu kısa öyküyü 5 yaş üzeri çocuklara okuyabilirsiniz . Seveceklerine emin olabilirsiniz 😉

Yazan : Melek Özlem Sezer , Resimleyen : Vaghar Aghaei

Can çocuk yayınları , 5 yaş ve üzeri , 44 sayfa

10 – ŞAPKADA ERİYEN BAY KARP

IMG_4112

Randolp’un babası çalıştığı yerde haksız yere hırsızlıkla suçlanır ve işten atılır . Ailesi zor günler geçirir ve evin bir katını kiraya vermeye karar verirler .

Böylece kolleksiyon  yapmayı seven Randolph’ un yolu , gerçek bir kolleksiyoner olan Bay Karp ile kesişir .  Bay Karp gerçek bir kolleksiyoncudur ve çok ilginç bir kolleksiyona sahiptir . Ama ne kolleksiyonu ? Pul ? Sümüklü böcek ? Peçete ? … Randolp bu gizemli kolleksiyonu öğrenirken hayatın sırrını da keşfeder .

Cary Fagan ‘ ın anlatımını çok sevdim . Kendisinin 40 ‘ tan fazla kitabı var  ama dilimize çevrilen 2 kitabı var ( diğer kitabı : Yol arkadaşım Banço ) .

Kitabı resimleyen bir Türk ; Selçuk Demirel ( Mumuk serisinden aşina olanlar vardır ) . Çok samimi çok naif çizmiş .

Yazan : Cary Fagan , Resimleyen : Selçuk Demirel

Tudem yayınları , 9 yaş ve üzeri , 92 sayfa

11 – KUMSALDA BİR GECE

IMG_4108

Bu kitap  için ‘çocuklar için korku kitabı’ desem yanlış olmaz sanırım . Başta kapak illüstrasyonu olmak üzere bütün çizimler biraz tüyler ürpertici . Anlatım dili ve konuda bu açıdan bakınca biraz ürkütücü olunca insan ‘ ehh bu pekte çocuk kitabı değil ‘ demeden duramıyor .

Celina oyuncak bir bebektir . Mati adında sevimli bir kızın bebeğidir . Ve Mati bebeğine çok bağlıdır tabii bebeği Celina’da Mati’ye . Mati’yi annesi gibi görür . Her yere beraber giderler , her an beraberdirler . Ama bir gün kumsalda oynarken Mati’nin babası elinde bir kedi yavrusu ile gelir ve bu kedi yavrusu Mati’nin aklını başından alır ve Celina ‘ yı kumsalda unutur . O gece Celina için pek kolay geçmez .

Yazar : Elena Ferrante , İllüstrasyon: Mara Cerri

Evetest yayınları , 40 sayfa

12 – OTTOLİNE ve SARI KEDİ

IMG_4110

Eski eşyalar  satan bir dükkanda tesadüf eseri bulmuştum Ottoline ‘ ı . Çizimlere bayılınca hemen aldım . İyi ki de almışım . Çok sevdim . Absürt ( ama fazlasıyla eğlenceli ) bir konu , muhteşem çizimler , kısacık yazılar . Sırf çizimler  için defalarca açıp açıp baktığım bir kitap . Hemen serinin diğer kitaplarınıda aldım – bulabildiklerimi –

Ottoline ‘nın anne ve babası ilginç objeler toplamak için dünyayı dolaşmaktadırlar . Ottoline onu hiç yalnız bırakmayan – tüylü – Bay Munroe ile Karabiberlik binasının yirmidördüncü katında yalnız yaşamaktadır . Ve anne ile babasının seyahetten dönmesini beklemektedir, Ottoline yeterince büyüdüğünde anne ve babasının bu seyahatlerine katılabilecektir . Nede olsa o da garip şeylerin kolleksiyonunu yapmaktadır. Garip ayakkabı kolleksiyonu gibi .

Bir gün bay Munroe’nun dikkatini şehrin her yerinde asılı olan ‘ kayıp köpek ‘ ilanları çeker . Hepsi farklı köpeklerdir . Bu kadar çok köpeğin kaybolmasında bir terslik  vardır . Ottoline  ve bay Munroe bu gizemi çözmeye karar verir .

Yazan ve resimleyen :  Chris Riddell

Türkiye iş bankası yayınları , 165 sayfa

13 – SOBE , BEN PENELOPE

IMG_4123

Çocukken sevmediğim iki soru vardı ;

” nerelisin ? ”  ve ” anne mi daha çok seviyorsun babanı mı ? ” …

Penelope ‘nin hiç hoşlanmadığı soru ise  ‘ büyüyünce ne olacaksın ‘ sorusuydu . Penelope bu soruyu sevmiyordu ama yinede bir cevap vermesi gerektiğini düşünüyordu . Ve Penelope ne olmak istediğine karar vermeye çalışır ama bir türlü ne olmak istediğine emin olamaz .

Çok eğlenceli , bol kelime oyunlu çok sevimli bir kitaptı. Özellikle oniki – onüç yaş grubu çok seviyor Penelope ‘yi . Ama sevilmiycek gibi değil , Sernur Işık o kadar tatlı bir kitap kahramanı yaratmış ki bir anda kanınız kaynıyor . Aslında  Sernur Işık  , yetenekli yazarımız Göknur Birincioğlu ‘nu resimlemiş .

Başta kendinize sonra tüm kitap kurtlarına ( yaşı kaç olursa olsun ) hediye edebileceğiniz harika bir kitap .

Yazan : Göknur Birincioğlu , Resimleyen : Sernur Işık

Kidz – R yayınları , 55 sayfa

 

(Visited 433 times, 1 visits today)
Yazar

Bir Cevap Yazın