IMG_5257

IMG_5241

IMG_5251

IMG_5265

IMG_5340

 

 

 

IMG_5303

 

Mürver çiçekleri açtı .Kısa süreliğine bizimle olacaklar . Nisan başında kokusu ile başımızı döndürmeye başlamışken , tam onu her gün geçtiğimiz yol boyunda görmeye alışmışken nazlı nazlı salınarak minik beyaz çiçeklerini döke döke elveda diyecekler bize. Üstelik mayısın sonuna  bile gelemeden.

Onlar bize elveda demeden sepetinizi alın yanınıza ve şehirden, araba egzozundan  uzak kırlara doğru gidin … Kokularını içinize çeke çeke toplayın çiçekleri.

Kokularının bütün evi doldurmalarına izin verin . Biraz şeker biraz limon ile Türk kahvesinin en güzel eşlikçisi ‘mürver şurubunu’ yapın .

IMG_5357

IMG_5374

IMG_0307

 

Kurumalarına izin verin , kururken bütün evi ele geçiren o derin kokuyu içinize çekin . Sonra kendiniz için bir çay demlersiniz belki .’Bir türlü geçmedi’ dediğiniz öksürüğünüze şifa olacak bir çay …

 

IMG_7995

 

Kendiniz için , içinde ‘mürver şurubu’ tarifi olan bir kitap hediye alın . Mesela bir Cafe Fernando  alıp kendiniz için şahane bir şey yapın .Vee;

Yemek kitaplarından korkmayın . Sevin onları . Onlar birileri okusun , mutfağında harikalar yaratsın diye varlar. Onlar siz güzel sofralar kurup  dostlarınızı o sofralarda bir araya getirin diye varlar .  O sofralara  ilham olmak için varlar .

Kağıda dokunmak gibisi yok , unutmayın . O sayfalara mutfağınızdan geçen tariflerin damlayarak bıraktığı desenler kadar güzeli yok.

IMG_5446

IMG_0252

IMG_0272

 

Aldığınız ilhamla kendi tariflerinizi yaratın  , o sevdiğiniz süslü mutfak defterinize  not edin . Annanenizin  tarhanasını, Ayşe teyzenin ekşi maya tekniklerini , annenizin çılgınca kabaran kadife gibi yumuşak ‘anne kekini’ de ekleyin .

Kuruttuğunuz mürver çiçekleri ile aromalı şeker yapıp onu da ekleyin defterinize mesela …

 

IMG_5430

 

IMG_5432

IMG_5427

 

Geniş bir kaba 4 yumurta kırıp , mürver çiçekli şekerle kabarana kadar çırpın . En klasik kek tarifinize bu defa farklı davranın , onu çiçeklere sarın …

 

IMG_5465

IMG_5474

 

Nasıl ve ne ile mutluysanız öyle devam edin …

Ama bir mürver ağacının önünden geçerseniz bir dal çiçek koparıp kokusunu içinize çekin .

IMG_5281

 

(Visited 878 times, 1 visits today)
Yazar

İşte bunlar hep can sıkıntısı

2 Yorum Var

  1. Gamze Köse Reply

    Tamam, söz! Vallahi bütün yemek kitaplarını inceleyip,beğendiklerimi ben de satın alacağım. Korsan arkadaş olmayacağım, yemek kitaplarına harcanan emeğin hırsızlığını yapmayacağım.

  2. Mis kokan içimi açan bir yazi daha!bir suru tarif iceriyo hem de satir aralarinda!daha ne olsun!sen ne guzel insansin be serra!eline ruhuna saglik

Bir Cevap Yazın