1 –  EV ANASI

Herkesin mükemmel anne olduğu , akabinde çocuğununda muhteşem olduğu dönemlerdeyiz .  Hal böyle olunca kendiniz gibi , gayet sıradan , mükemmel olmayan , hataları olan , çocuğuda ultra sevimli ve akıllı olmayan anneleri okumak çok keyifli oluyor .

Yazar: Birgül Özcan

Sel yayınları , 115 sayfa


2 –  İĞNE DELİĞİNDEN DÜNYA

9 yaşında bir çocuk , ve onun merhamet dolu kocaman yüreği . Milo ‘ nun Retinitis pigmentosa ( halk arasında bilinen adı ile ; tavuk karası ) rahatsızlığı vardır ve bu rahatsızlık hızla ilerlemektedir . Tüm dünyayı bir iğne deliğinden görür gibi görmektedir ama bir gün dünyası tamamen kararacaktır 🙁 Ama o bunu dert etmez, onun en büyük sıkıntısı çok bağlı olduğu büyükannesini berbat bir yer olduğunu bildiği ‘Unutma Beni Huzurevi’nden  kurtarıp tekrar evlerine götürebilmektir .

İçinde çok fazla insan barındırmasına rağmen hiç kafa karışıklığı yaratmayan bir romandı . ‘ Bu kimdi şimdi ? ‘ olmuyorsunuz , yalın ve sakin bir anlatımı vardı yazarın . Çok güzel kurgulamış romanı . ‘Küçük mucizeler dükkanı ‘ tadında kitapları seviyorsanız bu kitabı seversiniz . Kapak tasarımında ‘ küçük prens’ e yapılan göndermeyi sevdim bende ve birde Milo’nun evcilleşmiş , adını seslendiğinizde dönüp bakan keçisi Hamlet’ i çok sevdim.

** Ufak bir not ; kitabın orjinalinde Milo’nun evcilleştirdiği hayvan keçi değil domuz 😉

Yazan: Virginia Macgregor , Çeviri : Filiz Sarıalioğlu Canbedir

Pegasus yayınları , 405 sayfa

 

3-  MÜREKKEP İÇİCİLER

Odilon ‘ un babası bir kitapçıdır – ne şanslı 🙂 – ama Odilon kitaplardan nefret ediyordur . Bir yaz tatilinde kitapçıda babasına yardım ederken son derece tuhaf bir adam gelir . Rafların arasında dolaşırken bir yandanda elindeki pipetle kitapkardaki kelimeleri içine çekmektedir . Bu , Odilon ‘ un çok ilgisini çeker . Hem çok korkmuştur hemde şaşırmıştır . Babası kitapların  sayfalarının boşaldığını farketmeden bu olayı çözmelidir. Odilon bu esrarengiz adamı takip eder ve bir anda  kendisini mürekkep içicilerin dünyasında bulur .

Kitapları ve okumayı sevmeyen çocuklar için çok sevimli bir kitap . Üstelik bir seri kitap , eğlenceli bir seri hemde . Sevimli çizimleri ve heyecanlı konusuyla bir çok çocuğa okumayı sevdirecektir .

Yazan ; Eric Sanvoisin

Resimleyen : Martin Matje

1001çiçek yayınları , 41 sayfa

 

 

4 –  AĞAÇ DİKEN ADAM

” İnsan yirmi yaşındayken , elli yaşındaki bir insanın artık ölmekten başka yapacak bir şeyi kalmadığını zanneder . ”

” İnsan  bütün bunların tek bir adamın elinden ve ruhundan çıktığını düşününce insanoğlunun yok etmenin dışındaki işlerde de Tanrı kadar yetenekli olabileceğini kavrıyordu . ”

Bizler yeşil alanları çılgınlar gibi tüketirken bir avuç bile olsa yeşil alan üretmeye çalışan bir adamın öyküsü . . . Yaşadığı yeri bir cennete dönüştüren çoban Elzeard Bouffier ‘in muhteşem öyküsü .

Çoban Elzeard ‘ın gerçekten yaşamış olmasını dilerdim yada bizim aynı ruhu , azmi ve sabrı taşımamızı isterdim . Çok değil , her on kişiden sadece biri Elzeard ile aynı yaşam felsefesini taşıyor olsaydı yeşil alana , bir ağaç gölgesine bu kadar hasret olmazdık .

Çoban Elzeard ‘ın yaşadığı yer çok çoraktır ve onunla birlikte sadece 2-3 aile vardır . Elzeard , her gün hayvanlarını otlatmak için kilometrelerce yürür  ve onlarca meşe palamudu toplar . Bu minicik meşe palamutlarını evinde çimlendirerek fidan haline getirir ve sonra bahçesine diker . Zamanla çok büyük bir hektar Elzeard’ ın diktiği fidanlarla dolar . Ve sonra bir ormana dönüşür . Değişim o kadar yavaştır ki insanlar bunun  doğanın kendi işi olduğunu düşünür .

Oysa doğa , sadece kendisine yapılan iyiliğin karşılığını vermektedir . Elzeard ‘ ın büyük bir sukunet içinde yaptıklarına gayet cömert bir şekilde karşılık verir .

Doğa ve ağaç sevgisini insanın iliklerine kadar işleten bu kitabı çocuk , genç , yetişkin herkes okumalı , hatta sadece bir kere değil defalarca …

Jean Giono  ,

Resimleyen : Oğuz Demir

Çeviri :  Didem Nur Güngören

Everest yayınları ,  58 sayfa

 

5 –  ATLARI BAĞLAYIN GECEYİ BURADA GEÇİRECEĞİZ

Kapağı ve adından çok  etkilendiğim , uzun süredir okuma listemde bekleyen bir kitaptı . Melisa Kesmez ‘ den okuduğum ilk kitap . Dili çok akıcı ama ben 25 kısa öyküden oluşan bu kitabını sevemedim . Her öykü havada kalmış . Hikayeye birden dahil olup , birden çıkıyorsunuz . Aslında bakınca genel olarak öykülerin kurgu ve konuları son derece başarılı. Yani her bir öykü kendi başına bir romana konu olur  . Ama öykü olarak eksik kalmış . Sanırım önümüzdeki aylarda başka bir kitabına daha şans vericem 😉

Melisa Kesmez , öykü

Sel yayıncılık , 138 sayfa .

6 – TEKERLEKLİ ÇOCUK

Çizimleri çok renkli olmasına ve çok sevmeme rağmen benim sevemediğim bir kitap kendisi. Hayvanların kullanıldığı sirkleri oldum olası sevmediğim için sirkte geçen bir hikayeyi de sevemedim . Zaten ayakları yerine tekerlekleri olan  ve özel bir şey yapamadığı için sirkin gösterisi sırasında yalnız kalıp üzülen Raymond ‘a üzüldüm . Sonu güzel bitsede küçücük bir çocuk için hüzünlü bir kitap gibi geldi bana .

Yazan : Davide Cali , Resimleyen : Simone Frasca

44 sayfa , can çocuk yayınları

7- ÇALI BEY ,İĞNE HANIM VE MEVSİMLER

Mini mini , sevimli  ve sıcak bir  kitap . İki sevimli kirpi olan Çalı bey ve İğne hanıma yaz mevsiminin gelmesiyle güzel bir süprizde gelir . Aileye iki yeni kirpi katılmıştır . Mevsimler geçerken minik kirpiler büyümeye başlamıştır . Ve minik kirpilerden biri oldukça meraklıdır. Okulun dışında neler olduğunu çok merak etmektedir .

Okumaya yeni başlayan , mevsimleri , kuşları merak eden çocuklar için çok güzel bir kitap .

Yazan : Ermina Delloro ,  Resimleyen ; Marco  Scalcione , Çeviren ; Filiz Özdem

Yapı kredi yayınları , 32 sayfa

8 – OTTOLİNE OKULA GİDİYOR

Geçen ay okuduğum ve çok sevdiğim Ottoline’ ın yeni macerası ‘ Ottoline okula gidiyor ‘ilk kitaptan çok daha başarılı . Daha dolu ve çizimler çok daha hayranlık verici .

Ottoline ve Bay Munroe okula başlıyorlar . Ve bu okul farklı yeteneklilerin kabul edildiği bir okuldur . Ottoline okula kabul edilmiştir ama henüz farklı yeteneğinin ne olduğunu başta kendisi olmak üzere hiç kimse bilmiyordur .

Okulda garip bir şeyler oluyordur Ottoline ve Bay Munroe neler olduğunu çözmek için kolları sıvarlar , bu arada Ottoline’ın farklı yeteneğinide keşfederler .

Yazan ve Resimleyen : Chris Riddell

Türkiye iş bankası , 168 sayfa

9 – SİRK MÜDÜRÜNÜN KIZI

Sofie’nin Dünyası ‘nın yazarından harikulade kurgulanmış muhteşem bir kitap .  Yazarın hayal dünyasına ve özgünlügüne şapka çıkarıyorsunuz  bu kitapla .

Petter inanılmaz bir hayal gücüne sahiptir . Ve bu hayal gücünü paraya çevirmiştir . Yazarlar için roman ve hikaye konuları oluşturup satmaktadır . Kendisi bir yazar olmayı hiç bir zaman istememiştir . Bir gün Maria adında güzel bir kadına aşık olur ve bütün hikayelerini ona anlatır . Maria bir süre sonra Petter’da ayrılır ve kayıplara karışır ,  uzun süre sonra geri döndüğünde Petter’dan hamile kalmak ister , ama Petter’ın babalık yapmasını istemez .

Bu son derece ilginç kitabı okuyunca uzun süre etkisinden kurtulamayacaksınız .

Yazan : Jostein Gaarder

pan yayıncılık

 

10- BİR PUDİNG HİKAYESİ

Çocuk eve yine yalnız girdi . Kimsede sormuyor , ‘annesi babası nerede ? ‘ diye . Çünkü çocuk , zamanında öğrendiği bir numara sayesinde , herkesi ailesiyle yaşadığına inandırdı. Ama meraklı ve dikkatli komşusu ‘ Bay Bukalemun ‘ işin aslını öğrenmeye kararlıdır .

Şebnem İşigüzel’i okumayı hep çok istiyordum . İlk tanışmamız yeni yazdığı çocuk kitabı ile oldu . Eğlenceli , keyifli bir kitap . Ama kitaptan çok fazla bir şey beklememek lazım . Çizimler kitabın yıldızı bence .

Yazan : Şebnem İşigüzel , Resimleyen : İpek Konak

Can çocuk yayınları , 45 sayfa , 5 yaş üzeri

 

 

11- EJDERHALAR PİŞİRİLMEZ

Küçük ejderha Barnabas’ın başı derttedir. Çareyi küçük kuzeni Jaromir’den yardım istemekte bulur . Jaromir , Prenses ile birlikte yardıma koşarlar ama ortada bir bilmece vardır . Bilmeceyi doğru çözerlerse Barbanas kurtulacaktır . Yada belki herşey bir yanlış anlamadır .

Kitabın ne çizimlerini sevdim ,  ne konusunu , ne de dilini . Kitaplığımızda ‘olmasa da olur’ kitaplardan oldu .

Yazar : Michaela Holzinger ,  Resimleyen : Monika Maslowska

Aylak adam yayınları , 60 sayfa .

12 – ACAYİP BİR HEDİYE

ilk okuma zamanları için çok güzel bir tercih bu kitap. İçinde üç kısacık öykü var . Sonları biraz havada kalmış bile olsa 5 yaş ve üzerinin seveceği gibi . Beklentiyi çok yüksek tutmadan okunabilecek bir kitap .

Yazar : Doğan Gündüz  ,  Resimleyen : Sedat Girgin

Can çocuk yayınları . 45 sayfa .

13 – KİTAPLARDAN KORKAN ÇOCUK

Küçük Leopold sekiz yaşında bir çocuktur ama kitaplardan ölesiye korkmaktadır . Buna rağmen okumayı çok seven anne ve babası ısrarla  ona her doğum gününde kitap almaktadırlar. Son doğum gününde anne , babasından aldığı   hediye paketinden çok istediği koşu ayakkabıları yerine kitap çıkınca Leopold çileden çıkar ve çareyi evden kaçmakta bulur. Ama parkta tanıştığı kalın camlı gözlükleri olan yaşlı bir adam Leopard’ın tüm hayatını değiştirecektir .

Susanna Tamaro’yu en son lisede okumuştum . Tekrar okumak iyi geldi . Şimdilerde kitaplardan ölesiye korkan çocuklar için güzel bir öykü .

Yazar : Susanna Tamaro , Resimleyen : Mustafa Delioğlu

Can çocuk yayınları , 41 sayfa

14- BAYAN MİNG’ İN HİÇ OLMAYAN ON ÇOCUĞU

Bu ay içinde okuduğum en iyi 2. özgün kitaptı . Kurgusu , yazarın anlatımı muhteşemdi . Kısacık , bir solukta okunacak bir kitap zaten . Sonunu çok merak edince hızlı hızlı okumak istiyorsunuz .

Bu arada kitap tasarımına ayrıca bayıldım .

Yazar : Eric – Emmanuel Schmitt , Doğan kitap

(Visited 385 times, 1 visits today)
Yazar

Bir Cevap Yazın