IMG_5448

Ramazan ayının en mutluluk verici yanlarından biridir sanırım kalabalık iftar sofraları . Herkesin aynı anda masada yerini alması ve topun sesini beklemesi . ‘Allah kabul etsin’ duaları ile açılan oruçlar , ‘şükür’ cümleleri … masada olan herkesin çocukluğunun ramazanlarından kalan anılarını anlatması , çatal kaşık seslerine karışan ‘çorbada iyi geldi ‘ , ‘ tuzu uzatır mısın’ , ‘biraz daha pide alabilir miyim ‘ sesleri… ‘Ne gerek vardı bu kadar şeye bir çorba bir pilav yeterdi’ yorumları ev sahibinin ‘ ben bir şey yapmadım ,sofra Ramazanın bereketi işte ‘ karşılıkları …Bereketli Ramazan sofraları …

İşte o sofraları ailenizle , dostlarla , sevdiklerinizle doldurmayı seviyorsanız sevdiğimiz ortak şeyler var  demektir. Yani o sofrayı ana yemek çorba dışında tabak tabak garnitür ile doldurmayı seviyorsunuzdur. Tüm bir koca günü sevdiğiniz insanlar için yemek yaparak geçirmeyi seviyorsunuzdur.

Amaaa tüm bunları seven bir çok misafirperver insan kişisinin yaşadığı,  genel adıyla ‘Bugün ne pişirsem ‘ , alt dal adı ile ‘Bu akşam ki misafirlerime ne döktürsem ‘ sorunsalını yaşıyor olabilirsiniz. Yani bence işin bu kısmında da ortak duygular yaşıyoruzdur .Mutlaka annenizden miras tarifleriniz vardır , hiç şaşmayan ve her davet sofranızda yerini alan yıldız tariflerinizde vardır , anında internete ve Oktay ustaya bağlanan bir akıllı telefonunuzda vardır mutlaka .Ama bunlara ek olarak bir Gamze Bursa kitabınız yoksa , özellikle de No:22 kitabınız yoksa davet sofralarınız bence biraz sönük kalabilir .

IMG_9995

Gamze Bursa’nın bu şahane yemek kitabı tam bir davet kitabı . Misafir ağırlayacaksanız çorbasından ana yemeğine tatlısından ilk atıştırmalıklara kadar tüm sofranızı No;22 ile hazırlayabilirsiniz . Kendi tecrübelerim ile sabit .

Ben 1 yıldır her misafirim için bu kitaptan bir tarif uyguluyorum . Çat kapı gelen arkadaşlarım dahil hemen kitabı elime alıp ‘ ayy ne yapsam ‘ sorusunun cevabını buluyorum .

Şimdi de Ramazan davetlerimin menüsünü No:22 ile hazırlıyorum . Arada yardım aldığım başka kitaplar ya da kaynaklar var ama No:22 beni hiç hayal kırıklığına uğratmadı .

IMG_0012

IMG_0011

 

No:22 o kadar özenle hazırlanmış ki , her tarif ve kitap size inanılmaz bir güven veriyor . Fotoğrafların duruluğu , tarifin veriliş şekli , malzemelerin kolay bulunabilir olması her denediğiniz yemekte kendinizi Michelin yıldızlı şef gibi hissetmenize neden oluyor . Ahh birde arka planda Maria Callas çalıyorsa yemek değil sanat yapıyormuşsunuz hissi bonusu oluyor . (Bir restoranda şef olsaydım iki kuralım olurdu ; hijyen ve opera … Neyse hayaller ve hayatları geçelim şimdi. )

Gamze Bursa’dan bahsedelim birazcık . Kendisini sadece hep gülen fotoğraflarından ve Evim dergisinden biliyorum . Kendisi bir çok ünlü marka adına reklam , ambalaj , katalog için yemek fotoğrafı görselleri hazırlamış , halende hazırlamaya devam etmekte. Kitabında ki enfes fotoğraflara bakmak işinde ne kadar iyi olduğunu anlamak için yeterli bence . No:22’nin fotoğrafları demişken Gökçe Erenmemişoğlu’ na da teşekkür etmek, önünde saygıyla eğilmek  gerek kesinlikle ; fotoğraflar onun objektifinden çıkma . Ve fotiğrifçilik oynayan ben kendisini aşırı bi kıskandım 🙂

No:22 Gamze Bursa’nın 2. yemek kitabı , Net:425 gr adında muazzam bir yemek kitabı daha var . Bir çok tarifin rüyalara gireceği kadar başarılı bir kitap . Hatta ‘yemek kitaplarına aşıksanız her iki kitabı da edinin . Ama No:22 ‘yi mutlaka edinin , başka bir kitaba  ihtiyacınız kalmayacak.

IMG_9996

 

IMG_9997

IMG_9998

IMG_0001

 

Kitap, adını Gamze Bursa’nın evinin kapı numarasından alıyor . Hatta kitabın ilk fotoğraflarının altında ki bununla ilgili yazı insanı  gülümsetiyor ; ‘… Bazılarımızın hikayesi beklenmedik yer ve zamanda başlar , ansızın yakalarsınız davetkar anlarından birini hayatın ,ve bir ömür boyu hatırlarsınız basit bir tat bile olsa paylaştığınız …… sevdiklerimle keyifli lezzetli paylaşımların olduğu , bitmesini istemediğim birlikteliklerle dolu farklı zamanlarda farklı sofralarda denenmiş tariflerle ortaya çıkan ve no :22 ‘de geçen bir hikaye …’

 

IMG_0002
defalarca denediğim en favori çorba tarifi

 

IMG_0008

 

IMG_0004

IMG_0010

IMG_0009

 

‘Ben yemek yapmayı hiç bilmem , beceremem , sevmem’ diyenlere bile harika sofralar kurdurabilecek bir kitap . Çorbasından tatlısına kadar  takdir alacak bir menü hazırlayabilirsiniz. Tek kişilik  bir menü hazırlayarak kendinizi şımartabilirsiniz.Dostlarınız ile bir araya geldiğinizde ufak atıştırmalıklar hazırlayıp herkesi mutlu edebilirsiniz .  Tek yapmanız gereken No:22 kitabını edinmek ve mutfağa girmek ( Ayy Maria Callas’ı unutmayın 😀 )  ( Pahalı demeyin ya da tamam haklısınız ‘pahalı yeaaa’ diyin ama yemek kitaplarını sevin , onlar candır mutfakta ki en büyük yoldaştır kuru soğandan ve  Maria’dan  sonraki . ) ( – önümüz bayram , harçlıkları biriktirelim lütfen ) ( bir parantez daha açarsam beni vurun , tamam ) .

IMG_0013

 

IMG_0014

Kitabın sonunda bizim için menü oluşturan bir kitaba nasıl sahip olmak istemeyelim . Türk mutfağı , Fransız , Çin , Meksika mutfağı menüleri , basit menüler , beş çayı menüsü derken ben bazen menüyü kendim oluşturmak yerine direk önerileni yapıyorum 🙂  . Evet bende biliyorum en iyisi tabii ki Türk mutfağı ama Fransızlar ve İtalyanlarda çalışıyor ama ya . Son cümleyi paranteze alacaktım ama cesaret edemedim, bu cümlede böyle açıkta çıplak gibi kaldı sanki .

IMG_0016

 

Kısaca bu yazının özeti ;  ‘kendiniz ya da bir sevdiğiniz için iyi bir yemek kitabı arıyorsanız o kitap bu kitaptır ‘ . Ramazan bitmeden edinip muazzam bir sofra kurabilirsiniz . Tarifleri denerken kitapta verilen QR-Code ile tariflerin keyifli videolarını da izleyebilirsiniz ayrıca .

birde sevgiyle kalabilirsiniz , sevgiler …

 

(Visited 2.590 times, 1 visits today)
Yazar

İşte bunlar hep can sıkıntısı

1 Yorum Var

 1. Kitaplarda hep favorim ya yemek kitapları ya da sanat kitapları..
  iki türde de görsellik mükemmel tek tercih sebebim 😉
  Yazıyı okuyunca hemen bi tane edineyim dedim sipariş listeme eklendi.
  bakalım sabırsızlıkla bekliyom şimdi =)
  Maria Callas için de teşekkürler hala fonda çalıyor iyi geldi sanki dinlemek.
  Sevgiyle kal güzel yürekli Serra 🙂
  P.s: Sanki bi post yorumu değil de mektup yazar gibi havaya girdim bi an.. işte bunlar hep Maria etkisi 🙂

Bir Cevap Yazın