Defterler yetmedi , kitaplarımı uzun uzun not ettiğim defterler yetmedi . Bloga taştım .

2017 yılının her ayı okuduğum kitapları bloga , liste şeklinde kısacık not etmek yeni eğlencem .

Öyle uzun uzun değil , kısacık . Sevdim sevmedim diye . Zaten sevsemde sevmesemde bazı kitaplar kendini buraya uzun uzun yazdırıyor .

Yıl sonunda okuduğum tüm kitapları bir arada görmeyi istiyorum sadece 😉

Kitaplıkta toplu halde göremiyorum çünkü okuduğum kitapları ya üniversite kütüphanesine bağışlıyorum ya da sahafta takas ediyorum . ( çocuk kitapları ve prestij kitaplarım hariç 😉

1- Süper Kahramanlar Yüksekten Korkmazlar


Doğa üstü güçleri olduğuna inanan ve kendisini bir süper kahraman sanan Maurice’ın keyifli hikayesi .

İletişim yayınlarından çıkan Colas Gutman imzalı , 10 yaş üzeri çocukların kıkır kıkır gülerek okuyacağı bu kitabı 33 yaşında bir yetişkin olarak ben çok sevdim .

Çocuk kitabı – ilk okuma kitapları , iletişim yayınları . 79 sayfa

2- Leonardo’nun Son Defteri

Leonardo Da Vinci ‘ ye hayran olmamak mümkün değil. Yaklaşık 500 yıl önce yaşamış bir dahi halen kitaplara , filmlere , bilimsel çalışmalara konu oluyor . Bu kitabı sadece adı ve kapağı ilgimi çektiği için almıştım . İyi ki almışım ve zaman ayırıp okumuşum .

Jem ve bilim adamı olarak çalışırken gerçek bir orangutana dönüşen , Da Vinci hayranı babası Carl’ın Leonardo Da Vinci ‘ nin  ebedi istirahate kavuştuğu yeri bulma macerasını okumak son derece keyifliydi .

Fantastik bilim kurgu seven gençlerin çok keyif alacağı bir kitap .

B. B Wurge ‘un kaleme aldığı kitap Doğan Egmont yayınlarından ve 112 sayfa .

3- Beckett ve Genet , Tanca’da Bir Çay


Fas gezimizden döndüktan hemen sonra ‘Faslı bir yazar’ın kaleminden çıkan bir kitap okumak isteyip bu kitaba ulaşmıştım . Çok hevesle başladım ama bu ay bitiremediğim tek kitap oldu . Yarısına kadar zor dayandım . Oyun metni olarak yazılan kitaptan hiç keyif alamayınca 50. Sayfada bıraktım .  Daha önceleri kitapları yarıda bırakamazdım , bir şans tanırdım , sonuna kadar . Ama artık vakit değerli olunca hiç zorlamıyorum .

Ödüllü yazar Tahar Ben Jelloun’ un kitabı . Sel yayıncılıktan ve 86 sayfa .

4- Mürebbiye

Sosyal medyada çok fazla karşıma çıkınca çok merak edip edindiğim kitaplardan. İçinde 4 kısa ve okunası hikaye olan bir kitap . Benim en sevdiğim hikaye kitaba adını veren ‘Mürebbiye’ oldu . Çok vakit almayan kolay okunan bir kitaptı .

Stefan Zweig – modern klasikler dizisi / Türkiye İş Bankası yayınları ,  83 sayfa
5- Ressamın Kedisi


Ressam Şeremet 9 yıl boyunca Balat’ta bir evi atölye olarak kullanmaktadır . 9 yıldır atölye olarak kullandığı bu evin arka odasında daha önce  hiç fark etmediği bir balkon vardır . Ve bir gün tesadüfen o balkonu ve balkonda duran eski bir sepeti fark eder . Sepetin içinde ise daha gözleri açılmamış , yeni doğmuş 4 kedi yavrusu vardır . Şeremet bey kedi yavrularına ve annelerine bakmaya başlar . Ama bir gün anne ve 3 yavru bir anda kaybolur . Geriye sadece 1 kedi kalır . Ve Şeremet bey o yavruyu evlat edinir ve adını Dilber koyar .

Bir insanla bir kedi ile arasındaki dostluğun çok sıcak anlatıldığı bir çocuk  kitabı .  Yazar Mustafa Balel ‘ in kalemi çok akıcı , İstanbul Balat’ı çok güzel anlatmış ve Burcu Yılmaz çok güzel resimlemiş.

Kaleme alan ; Mustafa Balel , çizen ; Burcu Yılmaz . Nesin yayınevi – 54 sayfa / öykü

6 – Yark


Yark . Şu an bile gözbebeklerimde kalpler belirmiş olabilir . Uzunnn uzun yazılmayı hakettiği için Yark’tan uzunca bahsedicem , ama bu satırlar arasında değil .

‘ yeryüzünde bol miktarda bulunan canavar türleri arasında en yaygın olanı insandır . ‘ diye başlayan bir çocuk kitabı o . Ve alttan verdiği mesaj harika .

Bertrand Santini  , çizer ; Laurent Gapaillard

Büyülü Fener yayınlarından , 76 sayfa

7- Olga


Olga iki çocuklu Fransız bir ailenin küçük kızıdır . Biraz başına buyruk , fazlaca sorgulayan bir kızdır . Ve son derece sevimlidir.

Kitapta  2 öykü var . İlk öykü sıradan bir pazar gününü anlatıyor , ama bence çokta sıradan değil 😉  2. öykü ise ailece çıktıkları maceralı bir kayak tatilini .

9 yaş üstü çocuklar Olga’yı  da kitabı da çok sevecekler . Ayrıca Olga’nn  bir kitabı daha var . ( Olga okulu sevmiyor )

Benimde bir ablam olduğu için belki Olga’yı çok sevdim . Ablası Esther ile didişmeleri nostalji oldu bana .

Eskiz tadında ki çizimleri çok sevdim , sadece tek renk olması , kapak ile uyum sağlamasını özellikle .  Severim zaten moru 🙂

Geneviere Brisac , resimleyen; Michel Gay

Hayy kitap ‘ tan ve 94 sayfa

8- Toby’nin odası


Bir market sepetinde , ‘ çok büyük indirimdeler ‘ kitapları arasında kaderine terk edilmişken buldum onu . Sarı kapağı ve kitabın yazarı hemen gözüme çarpmıştı ‘ ve ben o ucuz aşk romanlarından değilim , hadi al beni ‘ demişti resmen bana . Gerçekten çok güzel bir kitaptı .

Birinci Dünya Savaşını farklı bir açıdan ele almış ödüllü yazar Ted Barker . Ve tabii ki ‘ Toby’nin Odası’ da uzunca bahsedilmeyi haketti . Hatta yanına iliştirilmiş bir tarif ile birlikte . Çok yakında bu blogda 😉

Pat Barker , bencekitap yayınlarından

290 sayfa

9- Hayalperest Çocuk


Çok sevemediğim , hatta sevemediğim bir çocuk kitabı 🙁 . Çizimlerini çok sevip , adından etkilenip almıştım ama bende hayal kırıklığı oldu . Çok fazla ‘nasihat’ vermeye çalışan , çocuklara sürekli gözlerine soka soka bir şeyler öğretme derdinde olan kitapları sevemiyorum . Bence çocuklarda biraz sıkılıyorlar bu durumdan . Aslında konu çok güzel ama biraz zorlama ilerliyor sanki .

Deniz hayal kurmayı çok seven bir çocuktur ve kurduğu hayaller bir gün güzel işlere vesile olur . Kuşlar için bir yaşam alanı projesi vardır ve bunu gerçekleştirmek için çok çalışır Deniz.

Mert Tugen’in çizimlerini genellikle seviyorum ama bu kitapta bir çok karakteri Sedat Girgin ‘in çizimlerine fazlasıyla benzettim .

Görkem Kantar Arsoy , çizer ; Mert Tugen

Yapı kredi yayınları 80 sayfa

9 yaş ve üzeri

10- Şu Acayip Gökyüzü


Ve son kitap hakkında ne yazacağımı bilemediğim bir kitap 🙂 Tarık Uslu’nun ‘ şu acayip … ‘ serisini çok merak ediyordum amaokuduğum  bazı yorumlardan dolayı okumaktan hep vazgeçiyordum . Bir gün sahafta görüp biraz karıştırınca  önce çizimlerini sevdim sonra 23. Baskıyı görünce merakım iyice depreşti ve aldım . Gökyüzü tabiat olaylarını ( yağmur , gökküşağı , bulutlar ) biraz dine , biraz bilime dayandırarak esprili bir dille anlatan bir kitap . İçinde çok güzel bilgiler  var ama bazı yerlerde  ‘ ne gerek var ‘ demedim değil . Ama genel olarak iyi bir kitaptı .

Tarık Uslu , resimleyen ; Sevgi İçigen

Uğurböceği yayınları 155 sayfa

 

 

(Visited 596 times, 1 visits today)
Yazar

4 Yorum Var

 1. Gözlerinden kalp fışkıranı çok merak ettim. Böylesi daha iyi olmuş Serra. Defterde kalmasın. Ben de bu kararı almıştım geçen gün okuduğum kitaptan alıntılarımı saklamak istediğim için. Çünkü blog ara sıra çekirdek alıp neler olmuş dediğim bir diz film gibi ve elbette bu defter de ne güzelmiş deyip kendine saklayan cücürün saklamalarına maruz kalıp unutulmuyor :)) 🙂

  Sevgilerimle

  Yağmur

  • admin Reply

   Yağmurrrrrr seviyorum seni 🙂 Yark’ı mutlaka okumalısın çok seveceğine eminim . Çizimler biraz ürkütücü ama çok çok iyi bir kitap . Zaten Yark’ı uzun uzunnn yazarım 🙂

  • admin Reply

   Hep erteliyorum goodreadsi , sayende şimdi yükledim 😉 ama zaten Türk yazarların ve kitapların çoğu yok . Ve bloga yazmayı , sanal bir not defteri gibi kullanmayı çok seviyorum 🙂

Bir Cevap Yazın