Rotasız Seyyah kitabını bitirdiğimde içinde hafif bir hayal kırıklığı vardı . Sanırım kitabın kapağından , adından etkilenerek çok fazla beklenti içine girmiştim . Mehmet Genç’ i yani nam-ı diğer Rotasız Seyyah’ı artık bir çoğumuz tanıyoruz . Bu tabiri çok sevmesemde , kendisi bir İG fenomeni . Onu gezdiği her yerde adım adım takip eden 200 bin küsür takipçisi var . Cesur ve gözü kara bir gezgin , başarılı bir fotoğrafçı , yakaladığı , bakmaktan keyif aldınız harika kareler var … ama , ama maalesef iyi bir yazar değil . Kitap yazmak çok başka bir şey . Hele hele gezi yazıları çok daha zor bir iş . Öyle aceleye getirilecek , bir haftada hostel odasında yazılacak yazılar değil .

Kitabı sevmedim değil , sevdim . Kocaman cüssesine rağmen gayet rahat ve akıcı okunan bir kitap . Hatta okurken sanki Mehmet Genç bizim bayağı samimi bir arkadaşımızmış da bize gelmiş ‘şurdan bana 2 bira açın , etrafıma toplanın sonra , bak şimdi odama giren devasa fareleri anlatıcam ‘ demiş gibi hissettim . Yani bu samimiyet bir yerde güzel olsada , kitapta bu dil çok yavan kalmış .

Hadi anlatım dilinin yavanlığını bir kenara bırakalım . Kitap maalesef umduğun şeyi vermiyor . Ben farklı çok az şey okudum . Beni şaşırtan ‘vayy be , ne kadar ilginç ‘ dediğim bir şey olmadı gibi . Daha çok kendi yaşadığı garip olaylar silsilesi gibiydi kitap . Hatta bir çok hikaye için ‘ ne gerek vardı ki bunu anlatmaya ‘ dedim . Ve bizlere sürekli ‘iyilik yapın , illa ki karşılığını alırsınız’ı aşılamaya çalışmasından ben biraz sıkıldım . Ve bu durum bir çok yerde samimiyetini sorgulatıyor . Kitapta kahkaha ile güldüğüm tek kısım , Kuna Yala Yerlileri hikayesinin sonuydu . Yerlilerin hiç bir şekilde onunla iletişim kurmamasını ve fotoğraf çekmesine izin vermemesini eleştirmiş ve eklemiş ; ‘ Onlara her ne kadar kızmış bile olsam , bir yandan hak veriyordum. Turistler buraya gelip onlara kafesteki hayvan muamelesi yaparak fotoğraflarını çektiği için her yabancıyı aynı zannediyorlardı . Her ne kadar içlerine girmeye , onlarla arkadaş olmaya çalışsam da yapamadım ya da onlar istemedi . ‘

 

Ben cesaretinden ve hayallerinin peşinden koşmasından dolayı kendisine saygı duydum , bizlere bir şeyler aktarmaya çalışma çabasıda çok güzel ama Coşkun Aral ile büyüyen bir nesil için daha gidilecek çok fazla yolu var .

Kitabın çok sevdiğim kısımları da vardı tabii ki . Mesela bir çok hikayenin sonunda bir QR kod var , hikayenin sonunda bu QR kod ile hikayenin fotoğraflarını görebiliyorsunuz .

Ve bazı hikayelerde çok sevdiğim yerler oldu ….

 

Köy lideri’ hikayesinde ki teknolojinin çok uzak olduğu Panamada’ki Llana Bonita köyünün liderinin ‘bugün de başka bir aile para kazansın ‘ düşüncesi çok hoşuma gitmişti , bizim alışık olduğumuz ‘ at bende var , evde var hepsini benden al sadece ben kazanayım olduğu için liderin bu yaptığı çok hakkaniyetli bir davranıştı .

Benim en sevdiğim bölümlerden biri ‘ Dünya gezginleri ve halleri ‘ oldu , hatta daha uzun daha ayrıntılı olsun isterdim .

Rotasız Seyyahın gezilerinde karşılaşıp tanıştığı kendi gibi gezginlerin ortak felsefesi ‘ yaşamak için elbette para gerekli ama zenginlik hırsına kapılmamak , hayatı doya doya yaşamak gerek ‘ . Fazla paralarının olması hiç birinin umrunda değil , sadece mutlu ve özgür olmak istiyorlar

Ve son olarak ‘ konyak ‘ hikayesi biraz gereksiz geldi , eklemeseydi de olurdu , ya da o kadar ayrıntılı anlatması ; tekrar tekrar 1000 dolarlık saatimde gitmiş gibi ayrıntılara girmiş olması biraz fazla gereksizdi .

İkinci kitabını da merak ediyorum , yani bu kadar kısa sürede yayımlanan ikinci kitabın anlatım dilinin çok farklı olacağını düşünmüyorum elbette ama ‘şöyle çerez niyetine , çabuk okunan çok sıkmayan bir şeyler okuyayım ‘ dediğim zaman ikinci kitabı elime alırım .

(Visited 431 times, 1 visits today)
Yazar

2 Yorum Var

  1. Nedense görüp görüp merak etmediğim kitaplardan. Herkes yazar olmasın bence, blog yazanlar da yapıyor aynı şeyi. Yazarlık, etkileyici olmak, aktarabilmek, kalemin gücü başka bir şey. Bir de fenomenleri zaten sosyal medyadan takip etmesek de karşımıza çıkıyor bir yerlerde okuyoruz. Tekrar kitabını okumaya ihtiyaç hissetmiyorum.

  2. admin Reply

    Kesinlikle herkes yazar olmasın ama son zamanlarda öyle bir furya var .

Bir Cevap Yazın