img_4354

Ege mutfağını ve yemeklerini çok seviyorum . Zeytinyağlıların hakim olduğu , sağlıklı ve lezzetli bir mutfakları var .

Özellikle otların çok fazla kullanılıyor olmasını seviyorum  . Turp yaprağını bile pide yaparken kullanabileceğiniz bir tarifleri var , daha ne olsun ki zaten .

Çanakkale’de yaşamaya başladığım günden beri mutfağına hayranım .  Şevketi Bostan’ı , deniz börülcesi salatasını , melki mantarını , lakerdayı ,mafişi ilk defa Çanakkale’de yedim . Ve hepsinin tadına hayran kaldım .

Mesela sütlü göce ile yapılan mantıyı da ilk defa  Çanakkale’de yedim . Ve ne zaman nohut ya da kuru fasulye yemeği yapsam kalan yemek ile saçaklı mantı yaparım 🙂 Evde pişen bir yemeğin hiç kalmaması hepsinin yenmesi ne kadar büyük mutluluk 😀 . Saçaklı mantı yaptığınız zaman hem kalan bir gün önceden kalan yemeği bitiriyorsunuz hem yeni bir lezzet ile yeni bir yemek yemiş oluyorsunuz.

Bu yemek için kullanılan sütlü göceyi Çanakkale dışında bulmanız biraz zor olabilir .(Sütlü  Göce kırılmış buğdayın süt ve kuru soğan ile kaynatılmasıyla yapılıyor , elde edilen hamur tarhana gibi serilip kurumaya bırakılıyor ve kuruduktan sonra ovalanıyor , görüntüsü bulgur gibi ) Ama içine sütlü göce koymasanız da olur , göce yerine ne olabilir bende bilemiyorum 🙂 Saçaklı mantıda kullandığımız uzun ev eriştesini evde yapmanız mümkün ama yapamazsanız ya da bulamazsanız Barilla marka makarnanın tagliatelle ‘sini kullanabilirsiniz .

img_4335

SAÇAKLI MANTI

Malzemeler

. 1 çay bardağı sütlü göce

. 1 su bardağı nohut yemeği ( ya da kuru fasulye )

. 2 adet tavuk but

. Uzun ev eriştesi

Üzeri için ;

. 2 diş sarımsak

. 1/2 kg yoğurt

Üzerine yakmak için bir miktar tereyağ ve pul biber

 

img_4343

 

img_4345

Tavuk butlarını bir miktar su ile haşlayalım . Daha sonra didiklemek için soğumaya bırakıyoruz.  Geniş bir fırın kabına uzun ev eriştemizi koyuyoruz . Eriştemizin üzerine nohut yemeğimizi , sütlü göceyi ekliyoruz . En son olarak tavuklarımızı ve tavuk suyumuzu ekleyip önceden ısıtılmış 180 derecelik fırına atıyoruz . Arada pişmeye devam ederken çıkarıp karıştırıyoruz . yaklaşık 20 dakika  sonra , erişteler pişince fırından alıyoruz .

 

Bol sarımsaklı yoğurt ile afiyetle yiyoruz . 🙂

img_4363

 

 

 

(Visited 1.261 times, 1 visits today)
Yazar

İşte bunlar hep can sıkıntısı

1 Yorum Var

  1. Ege mutfağının yeri ayrı, çok severim. Sütlü Göce`yi hiç duymadım, o olmadan da yapılır yazdığın gibi. İyi fikir.
    Biz de eğer bir gün önceden makarna kalmışsa ertesi gün bol kaşarlı, (sucuk varsa o da eklenebilir) tereyağlı falan tavada kısık ateşte çeviriyorum, bazen çırpılmış yumurta ekliyorum. Börek gibi oluyor.
    Annem bayat ekmekten papara yapardı eskiden, yapan varsa da hiç duymuyorum artık.

Bir Cevap Yazın