Amerika’dan ithal bu sevimli parti bizde her ne kadar artık bir organizasyon – parti sektörüne ve ‘hangimiz daha iyisini yaptık ‘ yarışına dönüşmüş olsa da , bu durumlar bir çok insanı ‘baby shower partilerinden ‘ soğutmuş olsa da aslında genele bakıldığında çok eğlenceli ve keyifli bir parti bebek geliyor partileri .


Ben bu partilere baby shower partisi demek yerine ‘bebek geliyor’ partisi demeyi daha çok seviyorum .

Bebek geliyor partileri hakkında okuduğum bütün kaynaklarda bu partilerin çıkış noktasının doğumdan hemen önce anne ve bebeğin ihtiyaçlarının karşılanması ve anneye moral vermek için yapıldığı yazıyor . Ve partiyi bizde olduğu gibi anne adayı değil de anne adayının en yakın arkadaşı ya da arkadaşları düzenliyor . (bence anne adayları arkadaşlarından bu kadarcık özveriyi fazlasıyla hakediyorlar 😀 )

Partiyi arkadaşlar düzenlesede anne ve baba adayı bebeğin eksiklerinin , ihtiyaçlarının olduğu bir liste yapıyor ve bu liste davetlilere ulaştırılıyor ( ya da bir mağaza ile anlaşılıyor ) ve siz bütçenize göre listeden bir hediye seçip alıyorsunuz . Bence harika bir yöntem , ‘ne alsam ? ‘ diye karalar bağlayıp günlerce düşünmüyorsunuz ve anne adayının bebeği için ihtiyacı olan şeyi alarak gerçekten ‘kullanılacak’ bir hediye vermiş oluyorsunuz .

Biz birazcık ‘ ayıp olur , misafirden hediye mi istenir ‘ diyerek utanma belasına böyle bir liste yapıp davetlilere vermeye çekiniyoruz , ee hal böyle olunca bizde ki ‘bebeğin ihtiyaçlarını karşılama ‘ partisi değil de ‘ bebek geliyor partisi ‘ oluyor . Ama yinede böyle bir partiye davetli olduğumuzda hepimizi bir telaş alıyor ‘ ne alsam ?’ diye . Anne adayına yakınsak sorun yok , biraz sıkıştırıp ağzını arayınca ihtiyacı olanı öğreniyoruz. Ama nedense hep bebeğe hediye almaya odaklanıyoruz . Anne adayını hep es geçiyoruz . Aslında anne adayının bebekten daha çok ihtiyacı oluyor kendisi için düşünülmüş bir hediyeye .

İşte sizde bir ‘bebek geliyor ‘ partisine davetliyseniz anne adayı için çok özel bir hediye hazırlayabilirsiniz ; Anneye sevgi kavanozu …

Çünkü annenin özellikle doğumdan hemen sonra , lohusalık döneminde böyle bir sevgi kavanozunu açmaya ihtiyacı var .

Yapmanız gereken tek şey kozmetik ürünleri satan bir dükkana girmek ve bir kadını , anneyi tamda böyle bir dönemde iyi ve mutlu hissettirecek ürünleri bulup almak . Sonra bu ürünleri sığdıracak büyük bir kavanoz edinmek .

Kavanoza koyacağınız ürünler o kadar geniş bir yelpazeye sahip ki ; sevdiği renklerde , ruj , allık , oje , tırnak törpüsü, sevdiği bir koku , saç bakım yağı , rahatlacı kokusu olan bir duş jeli ve yumuşacık bir banyo süngeri , vücut kremi , yüz maskesi , mevsimlerden kışsa ayaklarını sıcacık tutacak bir çorap , sakinleştirici ve süt yapıcı çay , bir paket çikolata , minik bir not defteri ve sevimli bir kalem ve daha onlarca şey …

Doğumdan sonra anneyi mutlu edecek , aklınıza gelen her şeyi koyabilirsiniz bu kavanoza . Ama koyduğunuz her şeyin yanına sevimli kağıtlarla mutlaka anneyi gülümsetecek notlar yazın ; mesela duş jelinin üzerine ‘ evet , artık uzunnn süren banyolar bir sürelik yok ama halen en sevdiğin duş jeli raflardaydı ‘ ya da ‘ bu rujun rengi senin gibi güzel bir anneyi çok daha iyi gösterecektir , hadi sür ve aynaya bakıp mutlu ol’ ‘bu minik deftere bebeğinin sana ilk gülümsediği tarihi not etmeyi unutma ‘ gibi notlar yazabilirsiniz . Ve isterseniz kavanozunuzu da dantellerle , kurdelalarla süsleyebilirsiniz .

Böyle bir sevgi kavanozu her anneyi mutlu edip içini sevgiyle doldurur .

Mutlu ve sevgi dolu bir anne ise ,bir bebeğin en çok ihtiyacı olan hediyedir 🙂

(Visited 1.073 times, 1 visits today)
Yazar

6 Yorum Var

  1. Süper fikir bak bu. Annenin en hassas dönemi.
    Bizde ihtiyaç listesi ayıp gibi görülür. Halbuki ne kadar doğal ve gerekli bir durum. Evlenirken, bebek beklerken ihtiyaçlarımızın bir kısmını dostlardan toparlamak çok da iyi bir fikir.

  2. Serram harikasın! İnsan baĞzı şeyleri deneyimleyince daha iyi empati yapıyor değil mi, ben de doğumdan sonra lohusalara karşı acayip hassas oldum…bebek partileri için değil de doğumdan sonraki ziyaretlerde anne hediyesi götürürdüm ama artık doğum öncesi için de düşüneceğim. Fikrine sağlık öperim!

Bir Cevap Yazın