IMG_3932

 

Ve bir şubat ayı daha biter gider hayatımızdan 🙂 Geriye sadece okunan kitaplar ve yaşanan anılar kalır .

IMG_3950

 

 

1 – Umacı

9 –  10 yaşlarında ki çocukları bilemiyorum ama ben çok hayal ürünü kurgulu kitapları sevemiyorum . Bu kitabı da belki  bir ‘ çizgili pijamalı çocuk ‘ ya da  ‘ benim adım hiç kimse ‘ okumasaydım  sevebilirdim ama sevemedim. Aslında başlarda sevmiştim , hatta komik bulmuştum ama sayfalar ilerledikçe çok fazla abartı ve zorlama gelmeye  başladı . Yani Topaç’ın annesinin unutkanlığı , çocuk psikoloğu  Nadir Oynak’ lı kısımlar , Can’ın annesinin Can için aklından geçenler gibi bazı konular fazla abartılı geldi , tadında kalsaydı çok daha fazla güldürürdü gibi sanki . Dediğim gibi ben zaten çok fazla hayal ürünü olunca sevemiyorum 🙁

Hanzade Servi’nin okuduğum ikinci kitabı , azimliyim bütün kitaplarını okuyacağım . İlk okuduğum kitabı ‘ Kumdan Salıncak’ tı . Kurgu hatalarına rağmen sevmiş gibiydim yani çok sevmesem de sevmiştim işte . Ama ‘umacı’ yı genel olarak bakınca sevemedim .

Çizimler Sedat Girgin olduğu için çok sevdim . Ve hatta , keşke kitap kapağının hissettirdiği gibi olsaydı kitap .

Hanzade Servi , resimleyen ; Sedat Girgin tudem tayınları , 141 sayfa , 9 yaş üzeri için .
IMG_3947

 

2- maestra

 

Kitabın tanıtımı ‘ grinin elli tonu ‘ serisine benzetilerek yapılınca gerçekten öyle bir kitap bekledim ama o seri ile uzaktan yakından alakası yok . Evet yine aşırı uçlarda  seks sahneleri var ama kitabın tamamına hakim değil . Kitap aslında çok başka bir yerde . Gerçi iyi ki de  çok yok çünkü var olan cinsellik içeren bölümler son derece rahatsız edici .

Hatta ben ilk öyle bir bölüme denk gelince kitabı bırakmak ve devam etmek konusunda çok kararsız kaldım ama devam edince kitap beni çok şaşırttı . Kahramanımız Judith abla tam bir ruh hastası , bir manyak . Bir sanat galerisinde çalışırken ve patronu tarafından sürekli aşağılandığını düşünüp bir çeşit buhranlar geçirirken bir anda önemli bir sırrı keşfeder ve hayatı inanılmaz bir şekilde değişir . Tabii kitabın gidişatı da .

Bir yerden sonra bu ruh hastası ablamızın yaptıklarını takip etmek çok zor olsada ve her defasında ‘ yaa manyak mısın ? Bunu şimdi neden yaptın ‘ dedirtse de kitap kendini okutuyor . Ama okumazsanız  bir eksiklik hissetmezsiniz .

Kitabın yazarı  ; ‘ Abla sen  ne yaşadın da bu kitabı yazdın ‘ dediğimiz L.S Hilton

OkuyanUs yayınlarından , 358 sayfa

* Kitabın Grinin elli tonu ile benzerlik gösteren tek tarafı seri kitap olması . 2. Kitap henüz Türkçeleştirilmedi . Ama çevirisi yapılsın alır okurum , o kadar da kendini okutan bir lüzumsuz kitap yanisi .

 

 

IMG_3946

3 – Kiralık canavar

Çok sevimli bir çocuk kitabı daha 🙂 benim sadece 1 saatimi alsa da kitap kurdu bir çocuğun 2  günden fazla zamanını alacağını sanmıyorum .

Gianna şarkı söylemeye bayılan  ve korku filmleri izlemeye tutku ile bağlı sevimli bir kızdır . Gianna’nın en büyük hayali bir gün yüreğinin sahibi olan İtalya’yı görmek ve aria söylemektir . Evet , minik kızımız tam bir opera severdir .

Bir gün gözleri kızıl alev bir canavarla karşılaşır , ama korku filmleri izlemeye bayılan Gianna ondan korkmaz . Hatta aralarında büyük bir dostluk oluşur .

Yine uzun uzun yazacağım bir kitap olduğu için şimdilik kısacık satırlar yeterli .

Kiralık Canavar , yazar ; Andreas Steinhöfel

Tudem yayınları , 102 sayfa .

9 yaş üstü

IMG_3943

 

4- Benim adım hiç kimse

Bir çoğumuzun gözünü ve yüreğini kapattığı göçmenlik konusunun çok güzel anlatıldığı bir gençlik kitabı . Çok severek ve gülümseyerek okudum bu akıcı kitabı .

Göçmen dediğinizde hepimizin aklına son zamanlarda sadece ‘ Suriye’den göçen insanlar geliyor artık 🙁 ama yokluk ,işsizlik ,  savaş dünyanın her yerinde var . Bu insanlar çoğu kez mecburiyetten ama çoğunlukla daha iyi bir yaşamın hayalini kurduğu için başka ülkelere göç ediyorlar . Benim adım hiç kimse  ‘ de Moğolistan’dan İngiltere ‘ ye gelmiş bir aile var .

Kitabın yazarı , bir okul ziyaretinde tanıştığı minik bir Moğol sığınmacıdan ilham alarak kurgulamış kitabını .

Yazarı ; Frank Cottrell Boyce

2012 Guardian çocuk edebiyatı ödülü

Tudem yayınları , 115 sayfa

IMG_3940

5- Kofi veya Bağışlama sanatı

Nasıl anlatacağımı , ne yazacağımı bilemediğim harika bir kitap . Öfke ve bağışlayabilme üzerine yazılmış , tüm kızgın ve öfkeli  kalpleri yumuşatabilecek bitter çikolata tadında bir kitap . Bir felsefe kitabı . Piyasada ki bir çok ‘öfke kontrolü’ kitabını alt edebilecek  bir kitap . 12 yaş üzeri olsa bile bence bütün anne babalar okumalı .

Kofi öfkeli , hemde fazlasıyla öfkeli bir gergedandır . Her şeye öfkelidir ve öfkesi hiç dinmemektedir. Ama bir gün büyükbabası Meru çıkagelir ve denizi bulmak için birlikte bir yolculuğa çıkarlar . Kofi için bir çok şeyin değişme vakti gelmiştir .

” senin nefretin sadece sana acı veriyor . Antros bundan hiç etkilenmiyor . Öfke senin yüreğini yaralıyor , onunkini değil ”

Yazar :  Oliver Bantle

12 yaş ve üzeri , Can çocuk yayınları – 112 sayfa

 

IMG_3942

6 – Kanadı kırık kuşlar

Ayşe Kulin’in son romanı . Çok iyi başlayıp , içine inanılmaz çekip sonra insan kalabalığı yüzünden sizi bir girdaba sokan kitap .

1930′ larda Almanya’dan nazilerin baskısından Türkiye’ye kaçan tıp doktoru Gerhard Schlimann ve ailesinin hikayesi . 1930’lardan 2016’lara uzanan bir hikaye olunca 80 yılı bir çırpıda anlatmış Ayşe Kulin . Gerçekten bir çırpıda . Bu hızdan , 390 sayfalık kitabın 180. Sayfasından sonra başınız dönmeye başlıyor .

Ayşe Kulin , Evetest yayınları , 390 sayfa

IMG_3938

7- Büyümek İstemiyorum

Bir çoğumuzun adına aşina olduğu gazeteci yazar Mine G. Kırıkkanat ‘ın torunu Luca Can’dan esinlenerek yazdığı kitap . 1 saatimi almıştır ama o 1 saati bile kayıp olarak görüyorum . Çok sıkıcı ve anlamsız geldi bana 🙁 . Bizim yazarlarımızın  çocuk kitapları yazarken cesur olmamasını anlayamıyorum . Hep bir nasihat , hep bir açıklama hep bir ama …  ” bazen emziklerimizi değiştiriyoruz. Annelerimiz önceleri ‘Aman!’ diye yerlerinden fırlıyordu …. ”  “sonra  emziklerimizi biberonda ki suyla bir güzel yıkayıp ..” ayyy yazamıycam bile , yani ne gerek var bu ‘muhteşem anneyiz’ triplerine . Yahu altı üstü bir çocuk kitabı . Neyse , hiç sevemedim .

Yazar : Mine G. Kırıkkanat , resimleyen : Oğuz Demir

Kırmızı Kedi yayınları , 60 sayfa

 

IMG_3937

8 – Çocuk

Çocuk olmak üzerine çok eğlenceli bir kitap . Bir çocuk ne işe yarar ?

Leonard , anne ve babasının aksine doğayı sevmemektedir , hatta son derece sıkıcı bulmaktadır. Yine bir gün ailece orama yaptıkları bir gezide bir koyun ile burun buruna gelir , sonra aralarına bir inek ve daha sonra bir tavuk katılır . Aralarında eğkenceli bir sohbet başlar .

Colas Gutman kısacık bir kitap ile bile harikalar yaratıyor . 36 sayfalık bu eğlenceli kitap özellikle okumaya yeni başlayan ve kitaplar ile arası pek olmayan çocukları çok mutlu edecek ve bence bir çoğu dilimize çevrilen tüm Colas Gutman kitaplarını okumak isteyecek.

Colas Gutman , rerimleyen ; Delphine Perret

İletişim yayınları , 36 sayfa , 8 yaş üzeri

IMG_3934

(Visited 405 times, 1 visits today)
Yazar

Bir Cevap Yazın