IMG_3149

 

Çok uzun zamandır gitme planlarımız arasında olup bir türlü gidemediğimiz Suvla’ya nihayet gidebildik . Bir pazar günü kahvaltısı için bisikletlerimize atladık ve soluğu burada aldık .

IMG_3150  

Suvla ‘nın restaurantı ve bağları Gelibolu yarımadası , Eceabat – Kabatepe bölgelerinde bulunuyor. Yani tatil rotanızda Çanakkale boğazından geçmek varsa kesinlikle uğramanız gereken duraklar . Tabii doğal , lezzetli ürünler arıyorsnız ve Türk yapımı kaliteli şarap içmek istiyorsanız…

Suvla ve Bozok bağın kurucusu Selim Zafer Ellialtı  , Microsoft’ta üst düzey yönetici iken istifa ediyor ve hikaye böyle başlıyor …   Eşi Pınar Ellialtı ile ‘şarabın doğduğu yer ‘  Gelibolu yarım adasında bağcılık yapmaya karar veriyorlar .2003 yılında Kabatepe bölgesinde  ‘Bozok Bağ ‘ adını verdikleri  bağlarını kuruyorlar. 2012 yılında da ‘on numara beş yıldız’ şarapları ile piyasaya giriyorlar .  Hatta piyasaya girdikleri ilk yıl şarapları ile Londra’da ödül alıyorlar   Sadece şarap değil ‘Kilye ‘ adı altında organik ürünlerde üretip satıyorlar .  ‘Arka bahçeden toplanmış gibi ‘ konserve domatesler ,1. kalite  zeytin yağı ve zeytin ürünleri , pekmez ,tahin üretiyorlar.

Bu kısa ara bilgiden sonra konunun ‘nasıl ulaşabileceğiniz’ kısmına gelirsek ; eğer Çanakkale-İzmir  tarafından geliyorsanız (sanırım yazının bu bölümü giderken solda , gelirken sağda tarifne  dönüşecek ) her saat başı olan feribotlar ile Eceabat ya da Kilitbahir tarafına geçiyorsunuz. Biz Kilitbahir’den geçmeyi tercih ettik , hem boğazın en dar kısmı olduğu için feribot yolculuğunuz daha kısa sürüyor hem de Kilitbahir – Eceabat arasındaki yol inanılmaz güzel bir çam ormanı & deniz arasında devam ediyor ve bisiklet ile çok keyifli oluyor.

Eceabat’a vardığınızda yönünüzü istanbul yoluna çeviriyorsunuz , yol üzerindeki benzin istasyonundan sonra yaklaşık 200 metre ilerlediğinizde tabelalar zaten size yardımcı olmaya başlıyor . Ara bir yola giriyorsunuz. (İstanbul tarafından gelenler için Eceabat’a yaklaştıkça   yol boyunca bir çok tabela yön gösteriyor. )

 

IMG_3148

 

Yaklaşık 300 m ilerlediğinizde yolun sağında kalan Suvla’yı hemen fark ediyorsunuz.

 

IMG_3153

 

Daha önce bir tekstil fabrikası olan,  Suvla restaurantın lavanta kokulu bahçesindesiniz artık …

 

IMG_3235

 

Bu çok büyük ve bakımlı  bahçenin içinde heybetli ,yüksek  tavanlı ve içi son derece cool ve zevkli döşenmiş  bir bina bulunuyor.

 

IMG_3236

 

İçeri adım attığınız an sizi son derece güler yüzlü , kibar insanlar kaşılıyorlar .

 

IMG_3226

Bu güler yüz sizi bir hayli mutlu ettikten sonra restaurant kısmına geçip menüden seçiminizi yapıp yediğiniz lezzet karşısında daha da mutlu oluyorsunuz .

Biz tercihimizi  iki kişilik kahvaltıdan yana kullandık .

 

IMG_3158

Ve son zamanlarda yaptığımız en lezzetli ,en sağlam  kahvaltıyı yaptık.

 

IMG_3162

 

Bu kadar lezzetli , taze ve doğal ürünün aynı kahvaltı sofrasında bir arada olması için gerçekten bir köyde yaşıyor olmanız  gerekiyor. Biz masamıza konan bütün her şeyi ‘iştahlıgiller ‘ ailesi olarak silip süpürdük.

 

IMG_3163

 

Çok açık ve tarafsız yazıyorum ; biz gerçekten ‘tahin ‘ yemiyormuşuz, bizim yediklerimiz tahin soslu bi şeymiş yani . Sırf bu tahini tatmak için bile insan yolunu Suvla restauranta düşürür…

 

IMG_3166

 

Lezzetler muazzam , kesinlikle . Bizim gibi kahvaltı için değil de yemek için uğrarsanız kesinlikle menüde olan peynir tabağından sipariş edin .

Kahvaltı faslını bitirince hemen binanın içini keşfe çıktım …

Binanın  giriş bölümünde satış reyonu ve tadım barı var. Suvla’nın ödüllü şarapları, Kilye doğal ürünler ve gurme kitapları bu  bölümde. Kahvaltıda ya da yemekte yediğiniz ve tadına doyamadığınız her şeyi satın almanız mümkün …

 

IMG_3203

IMG_3219

 

Biz kendimiz için şarap almak istedik. Ve biz onlarca şarap arasında çok kararsız kalınca şarabımızı seçerken işinde son derece iyi , bilgili  olan , güler yüzlü çalışanları yardımcı oldu .

 

IMG_3205

 

Yeni yasalaraımız gereği şarap tadımı yasak . Ücrete tabii olarak şarap tadımı yapıp alacağınız şaraba karar verebiliyorsunuz. Hatta ‘şarap tadım tabağı’ var . Yanında peynir ile seçtiğiniz 2 kadeh şarabı deniyorsunuz.

 

IMG_3209

 

Biz tadım barında seçtiğimiz 2 şarabı denedik ve minik bir şişe ‘blush’ ve yöre üzümünden olan ‘karasakız’ aldık . Her iki şarapta son derece muazzamdı.

 

IMG_3204

IMG_3199

 

 

IMG_3242

 

Kilye  doğal ürünleride bir arada bulabiliyorsunuz…

 

IMG_3210

IMG_3206

Doğal ürünlerin yanında sunum için  çok şık servisler vardı . Tabii bana biraz pahalı gelmiş olsalar da meraklısı için çok şık ve natüreldi.

 

IMG_3220

 

 

 

 

 

IMG_3224

Doğal zeytinyağlı & keçi sütlü sabunlar vardı ve her biri ayrı albenili duruyordu…

 

IMG_3214

IMG_3223

Ama beni en çok benden alan ‘gurme yemek kitapları’ satışıydı. Bir doğal ürünler ‘marketinde ‘ yemek kitaplarının da satılıyor olmasından daha güzel ne olabilir ki ?. Benim için işin tek üzücü tarafı yarınsından  çoğunun bende olması ,olmayanlarında ‘alınacak kitaplar ‘listeme girememiş olmasıydı ( pöff havaya bak ,sanki kitap kolleksiyoneri ) Ahh neyse bu iş sadece Mehmet’i ultra mutlu etti. Zaten satış kısmına gelince kitapları gördüğünde omuzunu nasıl düşürüp boynunu ne kadar eğimli büktüğünü ve kısa süreli hayata nasıl küstüğünü gördüm . Bana zorla hediye kitap almaktan son anda kurtuldu…

 

IMG_3222

 

 

IMG_3211

 

Hediye demişken Suvla’da özel ahşap kutularda kendi hediyenizi kendiniz oluşturabiliyorsunuz. Bence çok ince düşünülmüş . Ama keşke ahşap kutunun fiyatı biraz daha alınabilir tutulsaymış. Yine de çok şık …

Alınacaklar bittiyse restorant kısmına geçebiliriz.

 

IMG_3176

Kalabalık masaları , o  masalarda uzun ve lezzettli yemekler yemeyi hep çok sevmişimdir. İlk defa Bozcaada’da rastlamıştım böyle uzun masalara . Hiç tanımadığın insanlar ile aynı masaya oturup bir anda keyifli bir sohbetin içine akıyordun …

 

IMG_3188

 

IMG_3189

Eee tabii herkese göre değil …

IMG_3194

IMG_3190

Restaurant bölümü cam bir duvar ile şaraphaneden ayrılıyor, yemeğinin yanında yudumladığın şarabın bir süre önce hemen yanında ki   meşe fıçılarda beklediğini bilmek çok güzel .

IMG_3196

IMG_3245

 

Hani ‘gidicez ama fiyatlar nasıl’ derseniz bence ne çok pahalı ne de çok ucuz , gayet normal, yediğin lezzete fazlasıyla değer  … Hatta istanbul’da ki bir çok mekandan çok daha uygun .

Mesela 2 kişilik kahvaltı 45 tl. Çanakkale merkezde 20 tl’nin altında kahvaltı bulmak çok zor. Üstelik çeşit olsun diye ,koca bir topu 10 tl ‘ye alınmış bol bol dilimlenmiş garip salamlar ile bol margarinli bayata yakın poğaçaların olduğu açık büfe kahvaltılar ile kıyaslayınca kesinlikle ucuz bile .

Ama pahalı şeylerde var tabi;

 

IMG_3201

Bir demet lavanta gibi 😉

Yemek menüsü biraz İtalyan mutfağını andırıyor. Pizzalar , makarnalar ağırlıkta…Ama köy kasabından alınmış bonfileside var .

IMG_3249

 

IMG_3185

 

Hiç bir şey yemesenizde oturup bir kahve için , dergileri karıştırın … Biraz dinlenin… Bozok bağ için enerji toplayın… Ve sakın tahin almayı unutmayın …

IMG_3238

 

 

IMG_3202

IMG_3253

(Visited 3.494 times, 1 visits today)
Yazar

İşte bunlar hep can sıkıntısı

1 Yorum Var

Bir Cevap Yazın