img_0817

 

bu kitabı sevdim mi sevmedim mi halen bilmiyorum . Sanırım biraz hayal kırıklığı yaşattığı için çok fazla sevemedim demek doğru olur . Hayal kırıklığına uğradım çünkü kitabı kitapçıda gezinirken elime ilk aldığım zaman kapağına hayran kalmıştım . Karıştırınca içinde olan çizimlere de aynı şekilde . Hatta  eğer kitabın yazarı Colin Meloy alınmazsa bir şey demek istiyorum   bence kitabın çizimlerini yapan Carson Ellis ( ki yazarın eşi olur ) çok daha iyi bir iş çıkarmış .

img_3370

 

Kitap güzel , hatta uzun zamandır elime aldığım en özgün kitap baskısı diyebilirim . Hani biz çocukken bulmaca gazetelerinin sayfaları tırtıklı bir şekilde bir birine bağlı  olurdu da elini iki sayfanın arasına koyup yavaş yavaş yırtarak açardık ya işte kitabın sayfaları öyle .

Kitabın konusuna gelince Prue McKell  insanların asla girmek istemediği vahşi ormanın hemen yanında ki kasabada ailesi ve yeni doğmuş olan erkek kardeşi Mac ile sıradan bir hayat yaşamaktadır . Ama bir gün her şey değişir .Bir karga sürüsü kardeşi Mac’i bisikletinin kırmızı vagonundan kaçırırlar ve yine sürü halinde bir anda uzaklaşırlar ,  gittikleri yer vahşi ormandır . Prue kardeşine sahip çıkamadığını  ailesine nasıl açıklayacağını ve Mac’i kargaların kaçırdığına onları nasıl ikna edeceğini  bilemez . Ve ailesine kardeşinin yokluğunu hissettirmeden eve girmenin yolunu arar.

Prue eve döndüğünde anne ve babasını kardeşi Mac’in uyuduğuna ikna eder. Ve boş battaniyeyi kardeşini taşır gibi taşıyarak odasına yatağına götürür. Mac’in çok yorulduğunu ve uyumasının iyi olacağını , onu rahatsız etmemelerini söyler ailesine . Ve anne babası Prue’yu dinler ! . O geceyi bu şeklide atlatır ve günün ilk ışıklarında sırt çantasını hazırlayarak anne babasına ‘Mac ile bir maceraya atılmaya gidiyoruz ‘ yazılı bir not bırakarak Vahşi ormanın yolunu tutar .

Kimsenin girmeye cesaret edemediği Vahşi ormana giderek kardeşini kurtarmaya kararlıdır . Ama sabahın  o erken saatinde onu gizlice takip eden biri vardır .Arkadaşı Curtis. Bir gün önce kardeşini kaybettikten sonra Prue’ya rastlamış ve garip davranışları Curtis’in dikkatini çekmiştir. Ve o da Prue’yu takip etmeye karar verir . Prue sınıf arkadaşı Curtis’in onunla gelmek istemesine izin vermez ama onu geri dönmeye ikna edemez . böylece Vahşi ormana birlikte girerler ve sonrasında macera başlar .

Bundan sonrasını spolier vermemek için anlatmıyorum 🙂

img_3372

 

img_3373

 

Ama kitap bir çocuk kitabı olarak hatta çocuk demeyelim gençlik diyelim , -malum artık  çok az çocuk 500 sayfalık bir kitabı okumak ister- biraz sıkıcı geldi bana . Bir kere fazlasıyla ve gereksiz bir derecede  uzun . Yani yazar anlatacaklarını 500 sayfada  değil de 200 sayfada anlatsaydı bu kitap kesinlikle çok daha etkili olabilirdi . Bir çok yerinde çok fazla sıkıldım . Hatta bazı yerlerinde kafam o kadar çok gereksiz ayrıntı ile doldu ki kitaptan ve konusundan çoğu kez uzaklaştım .

Ama genele bakınca korkusuz cesur kahramanımız Prue’nun bir kız olması açıkçası beni mutlu etti . (çok feminist ruhum kabardı sanki ) . Orman içinde ki hiyerarşide çok güzel işlenmiş . Güçlü -güçsüz ve haklı -haksız durumları da bir çocuğun fazlasıyla düşünmesini analiz etmesini sağlar ama dediğim gibi çok fazla ayrıntı var ve bu durum bir çok kere kitabın temposunu düşürüyor .

 

Tam ülkemizde darbe girişiminin olduğu günlerde okuduğum için ,kitabın son sayfalarında ‘ bu bir darbedir ‘diye ormanın büyük çoğunluğunun  Alexsandra yani Dul Kraliçe’yi indirmeye çalışmaları beni gülümseten bir durumdu:D .

Kitap bir seri kitabı ve bu ilk kitap . Bir sonra ki kitapları okurmuyum bilmiyorum ama açıkçası çok fazla merak etmiyorum . Çok fazla etkiside kalamadım . Kitap biraz Harry Potter biraz yüzüklerin efendisi tadında yazılmaya çalışılmış ama bence pek olmamış . Yine de kitap kurdu çocuklar – ya da gençler okuyup kendi kararlarını kendileri versinler 🙂 , ama bu kitaba vakit ayırmazsanız da kaçıracağınız çok fazla bir şey yok 🙂

Ben kitapta ki çizimlere hayran kalınca dayanamayıp bir sayfayı kitaptan acımasızca ayırdım ve onu bir çerçeveye hapsettim .

img_3377

 

img_3397

(Visited 710 times, 1 visits today)
Yazar

İşte bunlar hep can sıkıntısı

Bir Cevap Yazın