img_2485

 

Çocukken en sevdiğim şeylerden biri pazar günleri babamla birlikte postaneye gitmekti . Her ikimizin de üzerine pul yapıştırılıp başka adreslere gidecek mektupları olurdu bir kucak . Ve gelenler olurdu . Babamın postanede kiralamış olduğu bir posta kutusu vardı ; P.K: 160 . Benim için en heyecanlı kısım babamın o kutuyu açtığı zamandı . Renkli bir zarf gördüğüm zaman deliye dönerdim , çünkü o mektup kesinlikle benimdi 🙂 Ve posta kutusu en çok yıl başında dolar taşardı .

Karlı orman manzarası, dumanı tüten evler , yavru ceylanlar ve geyikler , tonton Noel Baba benim çocukluğumun en favori kartpostallarıydı . Hele simli olanlarına bakmaya doyamazdım ben , kartpostalı hafif sağa sola eğdiğim zaman pırıl pırıl parlardı . Postanelerin önü yılın modası olan kartpostallar ile dolar taşardı , bütün kırtasiyelerde çeşit çeşit kartpostal olurdu . Hepsini almak isterdim ama harçlığım yetmezdi . Aldıklarımı önce göndermeye kıyamazdım ama sonra içimden geçen bütün mutlu dilekleri sıralayıp  sevdiğim bir arkadaşıma göndermek için karttan vedalaşırdım .

Nasıl olsa yeni bir çok kart bulabilirdim ….

img_1115

 

İşte o zamanlar çok güzeldi . Posta kutusunda adıma gelen bir zarf bulduğum zamanlar , her kırtasiyede çeşit çeşit kartpostal bulmak o zamanlar çok güzeldi . Şimdi hiç bir yerde yok o güzelim kartpostallar . Çünkü artık bir birine kartpostal , mektup gönderen yok . Teknolojiyi çok seviyorum , kabul ama sevdiğim bazı değerleri bir canavarmış gibi yutmadığı zamanlarda .

İşte ‘eskisi gibi değil hiç bir şey ‘ diye şikayet etmek yerine elimden geleni yapıyorum . Ve son 3 yıldır sevdiklerime yeni yıl kartı atıyorum . Artık bu kartları bulmak çok zor . Ama bu kendimiz yapamayacağız anlamına gelmiyor .

Geçen yıl Buse ile günlerce yeni yıl kartı yapmak ile uğraşmıştık ve her ikimizde çok eğlenmiştik . Hatta bence gidip satın almaktan çok daha kolay ve keyifliymiş kendi kartını yapmak . (sana tekrar kanım kaynadı teknoloji) .

img_0351

img_0358

img_6436

 

Özellikle pinterestte o kadar çok fikir var ki … Bu yıl en azından sadece 1 tane bile olsa bir kart hazırlayıp sevdiğiniz birine gönderebilirsiniz. Posta kutusunda bir kartpostal bulmak pek çok kişiyi mutlu eder.  Güzel bir yılın başlangıcı için güzel dileklerin olduğu bir kart kimi mutlu etmez ki ?

Eğer kendiniz kart yapmak isterseniz benim ufak bir kaç önerim var ;

img_0377

img_0392

En eğlencelisi ‘parmak baskı’ları bence . Minicik parmaklar önce suluboyaya sonra kağıda değiyor . Sonra siz bir çift göz, kocaman kırmızı bir burun ve iki boynuz ile kartları tamamlıyorsunuz .

Sağ tarafta gülümseyen Noel Baba’da Cin Ali bile çizemeyenler için çok ideal bir çizim 😀 Kırmızı bir şapka ve krem rengi bir yüz boyadıktan  sonra sadece gülümseyen bir yüz oluşturuyorsunuz , soğuktan kızarmış  yanakları pembe yapmayı da ihmal etmeyin 🙂

img_0400

img_1770

Çocuk kitapları okumayı seven sevdikleriniz varsa en sevdiğiniz kitabın kapağından esinlenerek sade bir boyama yapıp sonra ‘en sevdiğiniz kitaplar’ listesinin ilk 5’inden en çarpıcı cümleleri seçerek sevimli bir kart yapabilirsiniz. İlla çocuk kitabı olmak zorunda değil tabii mesela bir ‘kürk mantolu Madonna’ dan Madonna’nın sevgililerini yazabilirsiniz , ayy bi dakka 1943’te Madonna yoktu di mi ? Neyse siz belki çocukluğunuzun en sevilen şarkı sözlerini falan karalarsınız 😀

 

img_1761

 

img_1768

img_1716

 

img_1253

 

Kendiniz çizebilirsiniz. Evet , kişiye özel çizim . Bu kartı alacak için çifte mutluluk 🙂

img_1092

img_1784

 

Eğer göndereceğiniz sayı birazcık fazla ise çizdiğiniz bir çizimi bir matbaacı ya da bir fotoğrafçıda dilediğiniz boy ve sayıda çoğalttırabilirsiniz .

 

img_1345

img_1810

img_1809

 

Hatta ‘bende vakit bol yeaa , yaparım ‘derseniz kendi çizdiğiniz kartpostallara minik , sevimli el yapımı broşlar ekleyebilirsiniz.

 

img_1102

 

Ya da siz hiç yormayın kendinizi ve hazır kartlar alın 🙂 kırtasiyelerde olmasa da instagramda , nette çok tatlış kartlar bulabilirsiniz . Mesela bu kartları Lastqueendesign ‘in sayfasında bulabilirsiniz.  Belki birde miranın sandalı ‘nın hazırladığı kartları incelemek istersiniz 🙂

Ya da belki sosyal sorumluluk projelerinde var olmak istersiniz ucundan kıyısından ve unicef  ya da lösev ‘in yeni yıl kartlarına bir göz atarsınız .

img_1274

img_1263

img_2487_ink_li

Bu heyecanı görmek için bile kart atılır 🙂

 

 

Ve onlarca güzel insandan kart almak çok çok güzeldi , geçen yıl aralık ayı boyunca posta kutumuz hep doluydu , çok güzellikler geldi , çok iyi dilekler .

img_5727
taaa Amerikalardan Sema’nın tatlı kartı 🙂 , Ezgi’min el yapımı kitap ayracı

 

img_2530
Eda , canım Eda … Aldığım en özgün kartlar senin eserindi …

 

img_2482
Minnoş Mervem 🙂

 

img_1441
Beni en çok güldüren mektupları yazan kalem ; Kitananıngüncesi Gonca 😀

 

img_1359
Çılgın esoş 🙂

 

Yazalım yaaa , bir birimize kart atalım . aynı şehirde , hatta aynı apartmanda olsak bile kart atalım . En azından yılda 1 kerecik 🙂

 

img_2518

(Visited 1.531 times, 1 visits today)
Yazar

İşte bunlar hep can sıkıntısı

3 Yorum Var

 1. Bayildim kartlara, hepsi birbirinden guzel, sizin yaptiklariniz da ayri tatli olmus 🙂

  Buralarda ozellikle yilin bu donemlerinde kart gonderme aliskanligi oldugu icin ve Postcrossing de cok populer oldugundan her yerde cesit cesit kart bulabiliyorum ama bu yazidan aldigim ilhamla onumuzdeki senelerde kendim de hazirlayacagim sanirim, cok keyifli duruyor 🙂

  Sevgiler..

 2. Ben geçen yıl gönderememiştim:(
  Ondan önceki yıl gönderdim, bazıları ulaşmamıştı gıcık olmuştum.
  Bana gönderdiğin kartı da gördüm orda, oley!
  Parmak baskısı süper bir şey. Biz de çok yapardık, penguen ve kardan adam:)
  Eda`cığımın çizimleri nefis, bende var ama tembel ben hala çerçeveletemedim.

 3. Beni de en heyecanlandıran postalardan biri seninki, gecen yılki kartına ayrı bir bayılmıştım anlamı cok ayrıydı (dimi ckk) … Bu yıl da kırtasiyede musteri bir amca kart seçerken cok şaşırmıştı bana,”hala gönderiyor musunuz valla tebikler “demişti 🙂 bu kez nostaljik pullu kartlarin yanına kendi yaptıklarımdan Da yolladim çünkü dediğin gibi kart hazırlamak cok zevkli:) son olarak merakla kartımı bekliyor ve opuyorum

Bir Cevap Yazın